Nepříjemné svědění, které ne a ne přestat a někdy je to na celý život. O čem mluvíme? Jedná se o atopický ekzém. Jedná se o kožní zánět, většinou alergického původu, který postihuje děti i dospělé. Kožní vyrážka, obvykle červená, kůže bývá velmi suchá, nepříjemně svědí, často je rozpraskaná, někdy i mokvající. Zánětlivá ložiska se nejčastěji objevují na loktech, zápěstí, krku, pod koleny, nártech a na obličeji. Zejména v počáteční fázi ekzém velmi svědí a nutí ke škrábání. Jak ale tohle léčit? Jak se zbavit úporného svědění a lze to vůbec?
Nemoc na celý život?
I při vymizení zjevných projevů atopického ekzému v pubertě přetrvává vyšší suchost a dráždivost kůže v dospělosti. I proto se říká, že ekzém se nedá zcela vyléčit. V kterémkoliv věku se ovšem ekzém může projevovat i rozšířením příznaků, kdy je zasažena kůže na velkých plochách, nebo na celém těle. Ekzém je alarmujícím signálem sklonu k alergii, často začíná „alergický pochod“, v němž se po ekzému vyvíjí astma a alergická rýma a vzniká mnohočetná alergie.
Jaké jsou možnosti léčby atopického ekzému?
Co udělat první? Určitě začněte u doktora. Kožní lékař na prohlídce odebere malý vzorek kůže, který odešle k histologickému vyšetření. Důležitá je také následná návštěva alergologa, který zjišťuje pomocí testů vzdušné a potravinové alergeny.
Hlavní a základní léčba ekzému je zevní. Léčiva, které může předepsat jen lékař, jsou tzv. kortikoidy. Ale pozor! Není vhodné je nadměrně užívat, jelikož mají velké množství nežádoucích účinků a jsou to hormonální prostředky ve formě mastí, krémů, roztoků a mlék. Mají sice silné protizánětlivé účinky a v akutních fázích ekzému jsou pro léčbu nepostradatelné, ale kortikoidy by se neměli používat dlouhodobě. Tady snad jen upozorníme, že silnější vrstva léku neznamená větší účinnost, naopak je větší zátěží pro kůži.
K doléčení a celkovému zahojení akutního projevu se předepisují přípravky nehormonální a slabší př. zinková pasta.
A co pro to můžu udělat já sám?
V první řadě je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu, omezit kontakt s alergeny a naučit se s tímto onemocněním žít. Jelikož kůže bývá suchá, je potřeba ji stále promašťovat. V lékárně je spousta přípravků a je třeba je vyzkoušet a zjistit, co nám nejlépe vyhovuje. Osvědčené jsou např. masti a mléka Excipial, Ung, Linola, Lipobase a jiné. Pro extrémně vysušenou pokožku je vhodná i vazelína. V lidovém léčitelství se doporučovalo vepřové sádlo, ovšem bez konzervantů.
Atopik by měl spíše upřednostňovat sprchu před koupáním. Když už koupele, tak se doporučují promašťovací oleje. Je nutné vyvarovat se pěnám a agresivním sprchovým gelům. Doručuje se sprchování vlažnou vodou a po koupeli pokožku namazat.
Ekzém příznivě ovlivňuje pobyt u moře, přiměřené slunění může zlepšit stav kůže na několik týdnů až měsíců. Některé pojišťovny přispívají na ozdravné pobyty alergikům a atopikům.