středa, 25 kvě 2016 12:28

Klíč pro komunikaci s osobou s autismem

Napsal(a)

learning 422692 1920Máte ve svém okolí osobu s autismem? A nevíte, jak se k ní stavit, jak komunikovat? Lidé s autismem jsou charakterově stejně pestří jako kdokoli jiný a nikdy nebude existovat žádný soubor pravidel pro jednání. Přesto je možné sledovat určité body, které vám pomohou, pokud se střetnete s lidmi s autismem.

Jednoduchý klíč?

Jednejte předvídatelně, vyvarujte se situací, kdy se například dotknete ramene člověka s autismem, aniž by předem viděl, že se tak chystáte učinit. Řada z nich jsou velmi citliví na hmatové podněty, a když je takový člověk v úzkých, velmi hopeople 316506 1280 to vyleká.

Rozhodně se vyplatí, když předem popíšete, co se bude dít. Člověku s autismem to velmi pomůže v orientaci a snáze přečká i nepříjemný rozhovor.

Nikdy na člověka s autismem nekřičte ani nezvyšujte hlas, to bude mít za následek jen to, že se tím zablokuje další komunikace a dokonce ho to může uvrhnout do autistické krize. Může vadit i silnější hlas, protože mnoho lidí s autismem má mnohem citlivější sluch, než si dokážete představit

Snažte se formulovat otázky tak, aby byly jednoznačné. Otázka „Jak jste na tom?“ je nesrozumitelná, protože se může teoreticky týkat mnoha různých témat, zatímco otázka „Máte nějaký problém?“ nebo „Bolí vás něco?“ je jasná. Ale nečekejte květnatou odpověď, dostanete spíše „Ano“ nebo „Ne“.

Mluvte jednoduše, určitě se nepokoušejte oslnit člověka s autismem svou slovní zásobou a znalostí cizích slov. Je možné, že jich bude znát podstatně více než vy. Je lepší mluvit spíše v kratších větách, než v květnatých souvětích a předat sdělení srozumitelně a bez odbíhání od tématu. Vyvarujte se řečnických otázek: „Co si myslíš, že děláš?“, „Koukáš jako sůva z nudlí“, „To se ti tedy povedlo“.

Buďte trpělivý. To že člověk s autismem neodpovídá na otázku nebo nereaguje na vyřčené, nemusí to znamenat, že odpovědět nechce. Jestliže člověku s autismem odpověď chvíli trvá, rozhodně nepomůže ho pobízet a upomínat. Pokud rozumí a přesto se nevyjadřuje, pak je velmi pravděpodobné, že si prostě v panice nedokáže rozmyslet odpověď. V autistické krizi často na jeho mysl útočí stovky obrazů, myšlenek, slov a vjemů každou vteřinu. Nebojte se třeba zopakovat otázku, přestože byla srozumitelná.

Pokud se chcete s lidmi s autismem domluvit, omezujte pohled do očí. Každý pohled do očí a zejména navázání očního kontaktu může vyvolat v člověku s autismem nejistotu nebo i paniku