čtvrtek, 11 srpen 2016 08:01

Učíme dítě jízdu na kole s pomocnými kolečky nebo ne?

Napsal(a)

cycling 880385 1920První jízda, na kole sedí dítě, které se klátí ze stranu na stranu, rodič nervózně přešlapuje opodál. Jak naučit dítě jezdit na kole a neznechutit mu to? Čeho se vyvarovat, protože každému někdy ujedou nervy a přirozeně děláme chyby. Kontroverzní otázkou při výuce jízdy na kole je, používat či nepoužívat přídavná kolečka. Představme tedy argumenty pro a proti.

Jasně, že bez koleček

Čím menší dítě se naučí držet rovnováhu, tím snadněji se mu adaptuje mozek na novou úlohu. Díky přídavným kolečkům se podporují nesprávné návyky pro držení rovnováhy. Upozorňuje se pak i na karamboly, které jdou na vrub právě těm pomocníkům, kdy dítě s postranními kolečky, pokud chce zatočit tak správně jak na kole tzn. s naklopením kola na stranu zatáčky, se nakonec rozhoupalo a převrátilo se. Nejlepší je za začátečníkem běžet a jistit, zní z názorové skupiny proti kolečkům.

Nezatracujte přídavná kolečkaround 929915 960 720

Ač jsou přídavná kolečka v dnešní době tak trochu „out“, a spíše se ve výuce razí trend, kdy si děti osvojují práci s těžištěm na jednostopém odrážedle a techniku šlapaní do pedálů na tříkolce, stále existují i děti, kterým přídavná kolečka velmi pomohou.

Patří mezi ně především děti velmi nejisté a bojácné. Dále děti, které dlouho nemohou pochopit spojitost mezi pohybem vpřed a šlapáním, a tak jim neustále hrozí převržení. Hrozí i vypěstování si odporu k samotnému kolu.

Ano, přídavná kolečka sice obvykle prodlužují dobu, než se děti na kole opravdu naučí, ale pokud dětem spolu s kolečky vezmete i radost z jízdy na kole, vzali jste jim něco, co v žádném obchodě nekoupíte.

Takže pomocná kolečka ano či ne?

Záleží na každém rodiči, co preferuje, ale mnohdy pomocná kolečka jen prodlouží dobu učení jízdy na kole. Nabízí se ještě jedno řešení, kdy k pevné konstrukci kola pod sedlem připevněte násadu od smetáku. Tu v průběhu jízdy malého cyklisty přidržujte. Když ji čas od času pustíte, vaše dítko si toho ani nevšimne a velmi rychle se tak naučí jezdit samo.