čtvrtek, 11 srpen 2016 07:59

Typy dětských kol

Napsal(a)

child 775714 960 720Pro většinu dospělých patří vzpomínka na jejich první dětské kolo mezi jedny z nesmazatelných momentů dětství. Je tedy na rodičích jaký zážitek si jejich dítě odnese. Každé dítě je jinak zralé a záleží především na rodičích, nakolik dokážou odhadnout motorické schopnosti svého potomka v určitém stádiu jeho vývoje. My si představí typy dětských kol, které najdete na trhu, jejich charakteristiky, proměny a výhody.

Kolo velikosti dvanáct

Bicykly s koly o průměru 12" jsou nejmenšími na trhu. Děti ještě potřebují balanční kolečka, a proto jsou standardní výbavou tohoto kola. Kolečka se ovšem dají bez potíží sundat či přizvednout. Jde o to, aby vaše dítě získalo ke kolu důvěru, naučilo se ho bezpečně ovládat a získat na něm stabilitu.child 885608 960 720

Dvanáctky samozřejmě ještě nemají přehazovačku, ani zadní brzdu, kterou by dítě stejně nestisklo. Brzdí se proto zpětným záběrem pedálů, který je pro děti přirozený.

Kvůli bezpečnosti nejmenších cyklistů by na dvanáctkách nemělo chybět bezpečné zakončení řídítek a plastový chránič řetězu. Předchází se tak situaci, kdy by se mohla do řetězu dostat tkanička či kus oděvu dítěte.

Kolo by mělo umožňovat nastavit v dostatečném rozsahu výšku sedla, a případně také řídítek. Bicykl tak může s dítětem "růst".

Šestnáctky

Jedná se o dětská kola, která jsou jen větší kopií dvanáctek. Mají stejné vybavení, rozdíl je skutečně jen ve velikosti kol. Orientačně vyhovují dětem ve věku od 4 do 6 let. Díky většímu průměru kol se dítěti lépe překonávají nerovnosti.

Dvacítky

Dvacítky již znamenají výraznější posun. Kromě jednorychlostní varianty totiž mohou být vybaveny přehazovačkou se šesti převody. Přehazování převodů se provádí většinou snadno, a to otáčením gripu řídítek. Podobně jako na dospělém kole jsou již osazeny dvě pákové brzdy a volnoběžný náboj. Dítě se tak již musí naučit brzdit pouze "ručními" brzdami. Kolo může mít i odpružené vidlice, která přinese více pohodlí při jízdě v terénu.

Juniorská kola

Kola juniorská, někdy nazývaná tříčtvrteční, tedy velikost 24“, jsou plnohodnotnou zmenšeninou dospělého kola. Tyto největší stroje v dětské kategorii si vybavením již v ničem nezadají s koly pro dospělé. Mají přehazovačku i přesmykač, dvě ruční brzdy a odpruženou vidlici. Na čtyřiadvacítce již můžete klidně vzít dítě s sebou na delší vyjížďku.