čtvrtek, 04 srpen 2016 07:31

Jak vybrat helmu na lyže a snowboard?

Napsal(a)

family 1058268 960 720Každý rok nás zaskočí smutná zpráva, že na českých sjezdovkách zemřel lyžař. Lyžování se díky stski lessons 590156 960 720ále dokonalejším technologiím posunulo až na hranici rizikového sportu. Proto je nošení přileb nutností. Lyže nám umožňují rychlejší jízdu, preparovaný technický sníh už dávno není tím prašanem, do kterého se padá s úsměvem, a moderní rychlé lanovky přepraví na kopec více lidí, kteří se pak v hemžícím davu spouští hromadně dolů. Zaměříme se tedy na ty ochranné prvky, které by neměli chybět ve výbavě žádného lyžaře. Pojďme se podívat, jak vybrat tu správnou helmu.

Alfa a omega výběru.

Nejdůležitější při výběru přilby je, aby vám na hlavě přesně seděla. Nepočítejte s tím, že "se to nějak poddá", nevycpávejte si přilbu kulichem ani neupevňujte lyžařskými brýlemi. Nic z toho nefunguje, správná přilba vám prostě musí padnout i bez zapnutí. Pro nejmenší jsou vhodné helmy, které mají nastavitelný obvod vnitřní výstelky hlavy.

Na co pozor?

Na provedení vnitřního polstrování je často hned vidět, jak pečlivě je helma vyrobena. Pokud ze švů koukají nitě a materiál se lehce shrnuje, tak to asi nebude úplně ideální. Odvětrání helmy je řešeno větracími otvory, které prochází skrz helmu, a tak zabezpečují cirkulaci vzduchu. Všechny helmy, které jsou u nás v prodeji, musí vyhovovat normě EN 1077 a musí být označeny štítkem.

Nakonec ještě „babské“ rady

Helmu kupujte zároveň s brýlemi. Ne všechny brýle do helmy dobře padnou. Některé mají např. vrchní část více zakulacenou a mezi helmou a brýlemi tak vznikne prostor, který může nepříjemně profukovat.

Nejlepší je nechat helmu třeba 30 minut na hlavě, abyste zjistili, zda vám helma sedí dobře a zda v ní nezačíná bolet hlava. Klidně si v obchodě prohlížejte s helmou na hlavě ostatní zboží, protože prodavač rád počká.

Oficiálně se doporučuje helmy nejdéle po pěti letech a po každém nárazu vyměnit. Je lepší přilbu po jakémkoliv poškození vyměnit.