středa, 03 srpen 2016 07:28

Jak vybírat helmu na kolečkové brusle?

Napsal(a)

inliner 712761 960 720Začínající bruslař dosahuje bez problému rychlosti okolo 10-15 km/h. Řítí se po cestě mnohdy s nekoordinovanými pohyby, pak stačí jen malá překážka, kamínek, chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Bezpečnost je proto na místě a malý bruslař by měl mít set chráničů a kvalitní in-linenovou helmu. Pojďme si tedy představit kritéria, která by měla splňovat helma a ostatní bezpečnostní prvky.

Každá helma musí správně sedět

A proto změřte obvod hlavy dítěte. Přes čelo, horizontálně a ne na volno. Častou chybou, která pak vede k jiným číslům a následně špatnému výběru, je měření hlavy dítěte šikmo. Hlava neroste zas tak rychle, takže helma dítěti při dobrém výběru vydrží cca 2 roky. Lepší helmy jsou vybaveny důmyslným mechanizmem obepínající hlavu, který zajišťuje dokonalé přizpůsobení velikosti helmy. Podobný mechanizmus se používá při výrobě cyklistických přileb.

Komfort = bezpečnostbrothers and sisters 692822 960 720

Jak už bylo řečeno, základem správného výběru je fakt, že helma musí dokonale sedět. Některé helmy mají systém pro jednoduchou změnu rozmístění výstelky pro maximální přizpůsobení a nastavení komfortu dle individuálních potřeb každého bruslaře. Pro snadnou údržbu a tím i delší životnost in-line helmy je lepší, když je vnitřní výstelka vyjímatelná. Vnitřek se dá tak lépe udržovat a v případě potřeby vyprat. Většina in-line helem je vybavena větracími otvory, které mívají bezpečnostní síťku zabraňující vlétnutí hmyzu pod helmu. Platí, že čím více větracích otvorů, tím větší komfort helma nabízí.

Typ helmy

Na trhu existuje mnoho typů a tvarů. Podle toho, na který styl jízdy je bruslař upřednostňuje. Pro časté výlety a intenzivní trénink se hodí spíše lehká a extra odvětrávaná helma. Naopak pro agresivní styl jízdy se bude hodit helma uzavřená, kompaktní, která lépe chrání při častých pádech.

Další ochranné prvky

Používají se chrániče na holeně, kolena, kyčle/kostrč, lokty a zápěstí. Chrániče by měli mít čtyři, a to minimálně upínací pásky např. dva nad kolenem, jeden široký, aby netlačil, a dva pod ním. A jak zjistíte, ještě dříve než spadnete, že vše funguje, tak jak má? Všechny chrániče si nasaďte a napodobte pád. Prostě spadněte plnou vahou a sledujte, zda na některé chráněné části neucítíte bolest. V místě, kde k tomu dojde, je třeba použít jiný typ chrániče.