Je obecně známo, že v jakékoliv profesi či jiné roli, máte práva i povinnosti. V rámci tohoto článku se zaměříme na povinnosti pěstouna. Jednou z povinností pěstouna, je umožnit sledovat, jak probíhá výkon pěstounské péče. Do této povinnosti spadá i ochota spolupracovat se zaměstnancem pověřeným sledovat vývoj dětí. Kdo tedy posuzuje, zda je pěstounská péče vykonávána v souladu se zákonem a zájmy dítěte? A co následuje, pokud není naplňovaná dohoda mezi subjektem a pěstounem? To vše se dozvíte v následujícím článku.
Sledování naplňování dohody o výkonu pěstounské péče subjektem, který dohodu uzavřel
- Subjekt, který s osobou pečující/v evidenci uzavřel dohodu o výkonu pěstounské péče nebo upravil práva a povinnosti, sleduje naplňování těchto práv a plnění stanovených povinností. Subjekt pak vychází z § 47a odst. 2 zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
- Zaměstnanec subjektu, tedy toho kdo uzavřel s pěstouny dohodu, se zaměřuje na výkon pěstounské péče. Zaměstnanec posuzuje:
- Zda osoby pečující/v evidenci nepotřebují pomoc.
- Zda osoby pečující/v evidenci nepotřebují pomoc v poradenství v některých oblastech souvisejících s péčí o dítě.
- Zaměstnanec dále zajišťuje a koordinuje potřebné služby.
- Sledování naplňování dohody nemusí být realizováno pouze návštěvou příslušného pracovníka v rodině, ale též při vzájemném kontaktu např. na vzdělávacích kurzech.
Sledování výkonu pěstounské péče jinými orgány
- Vývoj dítěte dále sleduje orgán sociálně-právní ochrany dětí dle místa trvalého pobytu dítěte.
- Zaměstnanci tohoto úřadu jsou povinni navštěvovat rodinu, kde dítě žije, nejméně jednou za 3 měsíce v období prvních 6 měsíců po umístění dítěte. A následovně v souladu se zájmy dítěte dle potřeby, nejméně však jednou za 6 měsíců.
- Orgán sociálně-právní ochrany příslušný podle místa trvalého bydliště dítěte je nadále odpovědný za vytváření individuálního plánu ochrany dítěte, sledování jeho naplňování a vyhodnocování situaci dítěte.
- Tento orgán také pracuje s původní rodinou dítěte, zejména v případech, kdy je dítě s rodinou v osobním kontaktu nebo je naplánován návrat dítěte do původní rodiny.
Nenaplňování dohody mezi pěstounem a subjektem
- Výpovědní důvody:
- opakované neumožnění sledování naplňování dohody o výkonu pěstounské péče
- nespolupráce se zaměstnancem pověřeným sledovat vývoj dětí ze strany osoby pečující/v evidenci
- Pokud dojde k výpovědním důvodům, postupuje se dále takto:
- subjekt upozorní osobu pečující/ v evidenci na možný důsledek tohoto chování,
- subjekt informuje o dané situaci jak orgán sociálně-právní ochrany dětí pěstounů, tak orgán sociálně-právní ochrany dětí dítěte,
- a dále dojde k posouzení, zda neplnění povinností není překážkou v trvání pěstounské péče.