Každá osoba, která je v systému pěstounská péče, má svá práva a povinnosti. Jedním z práv je i pomoc se zajištěním celodenní péče o svěřené dítě. De facto se jedná o to, aby si pěstoun mohl odpočinout. O jakou dobu se jedná? A jak tato pomoc pěstounovi vypadá? Na co všechno má v tomto ohledu pěstoun právo? To vše je předmětem tohoto článku.
- Právo pěstouna si odpočinout od celodenní náročné péče o děti.
- Jedná se o pomoc v rozsahu alespoň 14 kalendářních dnů. A svěřené dítě musí být alespoň ve věku 2 let.
- Toto ustanovení tedy slouží především k psychohygieně osob pečujících/v evidenci.
- Toto právo nabývá platnost v případě, že osoba pečující/v evidenci skutečně poskytuje intenzivní péči svěřeným dětem.
- V případě, že je dítě studentem střední školy a ve školním roce bydlí na internát, není nutná respitní péče, tedy právo na poskytnutí pomoci se zajištěním celodenní péče.
- Tato pomoc osobám pečujícím/v evidenci však nesmí být v rozporu s potřebami a zájmy svěřených dětí.
- Především u dětí předškolního věku nebo u dětí, které jsou v rodině umístěny teprve krátkou dobu, je třeba citlivě zvážit, jakou formou tuto podporu poskytovat, aby nedošlo k další traumatizaci dětí.
- Pro některé děti bude vhodnější, aby odlehčovací péče probíhala v kratších časových úsecích opakovaně. Například jen po část dne, jeden den v týdnu nebo víkend.
- Je možné se domluvit s osobou v evidenci a se subjektem, se kterým byla uzavřena dohoda, na zajištění 14 dní i formou přestávky před příchodem dalšího dítěte do rodiny na přechodnou dobu.
- Tedy po odchodu jednoho dítěte budou mít pěstouni na přechodnou dobu potřebné volno pro odpočinek a odlehčení.
- Poskytnutím služby se rozumí samotné zajištění péče o dítě, osoby pečující/v evidenci si mohou připlácet přiměřenou částku na stravu a ubytování dítěte.
Jak se tato péče zajišťuje?
- Pobyt pro děti z náhradních rodin s terapeutickým programem zaměřeným na potřeby dětí v náhradní rodinné péči.
- Obdobným způsob jako zjištění krátkodobé péče.
- Zajištěním účasti dítěte na dětském táboře v souladu s jeho zájmy a potřebami. Nemusí se jednat o výchovně-rekreační tábor pro děti.
- Vhodná forma u malých dětí je hlídání dítěte přes den. Odpočinek osoby pečujících či v evidenci je tedy zajištěn, ale dítě není pryč z domova přes noc.
- Je možná také účast dětí na tzv. příměstském táboře.
- Lze tedy zajistit celodenní péči tak, že dítě nebude přes noc odloučeno od pečujících osob.
Dále je možné, aby si sama osoba pečující/v evidenci zařídila pobyt dítěte na táboře či na odlehčovacím pobytu a po subjektu, se kterým, má uzavřenu dohodu, bude chtít pouze úhradu.
- Toto je však vždy nutné v dohodě vymezit a specifikovat.
- Musí být posouzena vhodnost takového pobytu pro dítě.
- Úhrada musí být přiměřená, nadstandardní služby (např. pobyt u moře) musí osoby pečující/v evidenci hradit (částečně) samy.
Této nabídky může a nemusí osoba pečující či v evidenci využít. Proto je nutné v dohodě či rozhodnutí jasně nastavit termíny. Je samozřejmě možné dohodnout větší rozsah této pomoci, než je zákonem dané minimum 14 dnů.