Dávky a příspěvky v rámci pěstounské péče podléhají právním předpisům. Tento článek se zaměří na souvislosti mezi nimi. Podrobně se budeme věnovat tomu, zda se dávky pěstounské péče započítávají do příjmů. A jestli je na ně nárok v případě exekuce. Dále vám pomůžeme se zorientovat v situaci, kdy je osoba pečující či osoba v evidenci nezaměstnaná či na mateřské dovolené.
Příjmy pěstouna
- Dávky pěstounské péče se (s výjimkou jednorázových dávek) započítávají do příjmu podle § 9 zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi.
- Dávky pěstounské péče se nepovažují za příjem pro určení přiměřených nákladů na bydlení pro účely příjmu u příspěvku na živobytí.
- Do rozhodného příjmu pěstouna se podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře dávky pěstounské péče nezapočítávají, a to ani odměna pěstouna.
Exekuce
- Exekuce je možná jen z opakujících se dávek pěstounské péče.
- Tyto odměny jsou:
- odměna pěstouna, a to v případě dluhu osoby pečující nebo osoby v evidenci
- příspěvku na úhradu potřeb dítěte v případě dluhu dítěte, tedy nezaopatřené osoby, která byla do dne zletilosti v péči osoby pečující
- Tyto odměny jsou:
Nezaměstnanost
- Osoba pečující a osoba v evidenci nemohou být vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání, je-li těmto osobám vyplácena odměna pěstouna ve výši 20 000 Kč a 24 000 Kč dle § 47j odst. 1 písm. c) a d) ZSPOD (viz § 25 odst. 1 písm. p) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.
- Osoba pečující a osoba v evidenci v tomto případě nemohou tedy ani pobírat podporu v nezaměstnanosti.
- Tyto osoby však mohou být vedeny jako zájemci o zaměstnání podle § 22 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.
- Osoby pečující a osoby v evidenci, jimž je vyplácena odměna pěstouna 8000 Kč nebo 12 000 Kč dle § 47j odst. 1 písm. a) a b) ZSPOD, v evidenci uchazečů o zaměstnání mohou být vedeny a mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti.
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) - mateřská
- Podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, má pojištěnec, který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pokud jsou splněny další zákonem dané podmínky:
- doba účasti na nemocenském pojištění musí být alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM
- u osob samostatně výdělečně činných pak navíc musí být splněno alespoň 180 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledním roce před nástupem na PPM a dítě je mladší 7 let
- PPM v takovém případě náleží po dobu 22 týdnů.
- Pokud pěstoun současně převezme dvě a více dětí do pěstounské péče, náleží PPM po dobu 31 týdnů, ale pěstoun musí po uplynutí 22 týdnů pečovat alespoň o dvě ze svěřených dětí.
- Osobě, která převzala do péče nahrazující péči rodičů, náleží též za podmínek daných zákonem rodičovský příspěvek.
Porodné
- Nárok na porodné má také osoba, která převzala dítě do takové péče do 1 roku jeho věku, toto dítě bylo prvním dítětem této osoby, na které z důvodu jeho převzetí vznikl nárok na porodné, a před převzetím tohoto dítěte do péče této osobě nevznikl nárok na porodné podle § 44.