Alergická nebo jiná přecitlivělost se může u člověka vytvořit prakticky na kteroukoli potravinu. Vystopovat viníka je často detektivní práce. Alergologické testy se nedají udělat na stovky potravin současně, proto je nutné okruh podezřelých potravin co nejvíce zúžit. Jak probíhá proces diagnostiky u potravinové alergie?
Diagnostika potravinové alergie
Pokud máme podezření na nějaký druh přecitlivělosti na potraviny, měli bychom v první řadě navštívit svého praktického lékaře a podrobně ho o svých potížích informovat. Jaké otázky můžou u doktora vyvstat? Na která jídla jsme zaznamenali nějakou nepříjemnou reakci? Jak se tato reakce projevila? Kolikrát se už projevila? Po jaké době od pozření dané potraviny se reakce projevila? Co jiného jsme ten den dělali nebo prožili? Byli jsme v okamžiku reakce oslabeni, například vlivem nemoci, těžké fyzické aktivity, stresu nebo třeba menstruace? Buďte na ně připraveni.
Otázky, testy a doba trvání
Na vybrané podezřelé potraviny se provedou imunologické testy, a to buď na kůži, nebo z krve. V nemocničním prostředí se provádějí časově náročné provokační testy, při nichž se podávají zvyšující se dávky alergenů, a pozoruje se reakce.
Další diagnostickou metodou jsou náplasťové kožní testy, které jsou vhodné zejména pro děti s atopickým ekzémem a jsou schopny odhalit i tzv. pozdní přecitlivělost na potravinové alergeny. Test trvá tři dny a kůže pod náplastmi obsahujícími vzorky alergenů se po 48 a 72 hodinách kontroluje.
Nejprůkaznější metoda
Nejprůkaznější metodou, jak potvrdit většinu intolerancí, je biopsie tenkého střeva. Jedná se o téměř bezbolestné vyšetření, při kterém se do žaludku pacienta spustí hadička s kamerou a „kleštičkami“, kterými se odebere malý vzorek sliznice tenkého střeva. Laboratorní vyšetření tohoto vzorku pak ukáže, co ve střevě chybí či nadbývá.
Diagnóza u nejmenších dětí
U nejmenších dětí nejsou alergologické testy vždy vhodné, a to z důvodu nízké průkaznosti nebo obtížné proveditelnosti. Přesto je rozumné snažit se zjistit, zda zdravotní problémy dítěte opravdu souvisejí se stravou a případně který alergen tyto projevy vyvolává. V tom nám mohou pomoci testovací diety spojené s vlastním pozorováním. Testovací dietu je možné samozřejmě použít i u dospělého člověka, pokud lékařské vyšetření příčinu problémů neodhalilo.