středa, 25 kvě 2016 11:54

Koloběžky

Napsal(a)

scooter boy 1435447Měli jste svoji koloběžku? A víte kolik druhů je dnes k dostání? Uhání vás vaše ratolest ke koupi? Tak tady je rychlý přehled, díky kterému nebudete out. Nesmrtelným dopravním prostředkem i zdrojem zábavy je koloběžka. Prví koloběžka byla vyrobena už v 19. století. Od té doby však prošla značným vývojem a dnes je na trhu k dostání mnohem bezpečnější a komfortnější koloběžky než tomu bylo dřív. Dětská koloběžka zůstává klasickou hračkou, která doprovází dítě celé jeho dětství. Poskytují dětem dobrodružství a hru. Pomocí koloběžky si děti procvičují nejen svoje svalstvo, ale také smysl pro rovnováhu.

Druhy koloběžek

První typem jsou dětské koloběžky s nafukovacími koly, jež jsou vhodné pro ježdění v parcích, nspark 1035895 1920a cyklostezkách či v náročnějších terénech. Jedná se o větší a robustnější modely a právě ta nafukovací kola, lépe absorbují nárazy a jízda terénem je snazší.

Freestyle koloběžky, tedy takové které se hodí na u-rampu, na nácvik triků. Na freestyle koloběžkách se dítě vážně vybije. Koloběžky mají malé kola a odlehčený hliníkový rám pro ty nejlepší triky ve freestyle parcích, nebo jen tak na ulici. K freestyle koloběžkám se rozhodně doporučují chrániče a helmy.

Sjezdové koloběžky ty se řadí k těm speciálním. Mají snížená řídítka, která jsou určeny převážně pro sjezd. A právě ta níže posazená řídítka zajišťují nižší těžiště při sjezdech a tím dosahování vyšších rychlostí.

Nebo jednoduše. Koloběžky pro sport jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, mají aerodynamičtější tvar, většinou mají dvě brzdy. Koloběžky pro turistiku mají velká kola pro pohodlnější jízdu a mohutnější konstrukci. Koloběžky pro zábavu jsou téměř všechny. A do města? To jsou ty s úzkým řidítky, malými koly a s jedou zadní nášlapnou brzdou.

Plusy a mínusy

Koloběžka vede k pohybu, a to je vždy jasná výhoda. Dochází k menší zátěži na klouby bez nárazů jako například při běhu. Jednoznačnou nevýhodou koloběžky je asymetrický pohyb. Je důležité, aby dítě, a to stejné platí i pro dospělého člověka, střídalo při jízdě pravidelně levou a pravou nohu.