čtvrtek, 19 kvě 2016 13:59

Jak bezplenkovou metodu praktikovat?

Napsal(a)

Zaujala vás tato metoda? Nevíte, jak na to? Kde začít a co sledovat? Pojďme se zaměřit na základní principy a pilíře této metody. Uvidíte, že to není nic těžkého. Záleží hlavně na komunikaci s dítětem. A díky praktikování pak vzniká velmi blízký vztah s dítětem.

jakbezplenkovou1

Čtyři pilíře bezplenkové komunikační metody

Na čem tedy stojí a z čeho vychází tato metoda? Jedná se o čtyři základní věci, které si postupně představíme; signály dítěte, časování, intuice a čůrací zvuk.

 

Signály dítěte

Hned po porodu s námi děti komunikují. Dávají nám velmi zřetelné signály. Tyto signály jsou velmi individuální, ale mezi ty nejčastější patří pláč bez příčiny, nezvyklý klid uprostřed aktivity nebo naopak uprostřed klidu zvýšená aktivita, zakoukání do prázdna, zvukové signály. Pro každé období věku dítěte jsou typické trochu jiné zvuky.jakbezplenkovou2

Pokud na tyto signály reagujeme, signály se prohloubí a celá metoda začne lépe fungovat. Jestliže tuto metodu nezačneme praktikovat a na signály vysílané dítětem nikdo nereaguje, miminka je přestanou vydávat a zvyknou si na vykonávání potřeby do plenek.

Je potřeba si uvědomit, že každé dítě je individuální, a tak k němu musíme přistupovat. Nikdo vás nemůže naučit, jak přesně s vámi vaše miminko komunikuje. Na to si musí rodiče přijít sami a také s děťátkem komunikovat průběžně. Signály se také časem mohou změnit.

Chceme-li se lépe naučit odpozorovat signály svého miminka, pak je dobré je nechat pár hodin úplně rozbalené. Položené na nepropustné podložce a poté, co se miminko vyčůrá, si mnohem snáze uvědomíte, jak se těsně předtím chovalo.

 

ekonomick a ekologick2Časování

Stejně jako my dospělí, i děti vylučují v určitých intervalech. Častěji čůrají dopoledne než odpoledne. Vylučují brzy po probuzení, a to po nočním i během dne. Stejně tak po nakojení či najezení. Čím je miminko menší a má menší bříško a střeva, tím rychleji po jídle musí na záchod. Některé děti dokonce vylučují přímo při kojení. Obvykle začnou být u kojení nevrlé, špatně sají, vrtí se. Můžeme miminko na chvíli od prsa odpojit a dát je nad misku vykonat potřebu a poté je nechat dopít. I tady platí, že každé miminko to má opět individuální.