sobota, 11 červen 2016 15:15

Jógová terapie

Napsal(a)

Jgov terapie1Jóga je racionální systém tělesných a duševních cvičení, který vznikl před více než třemi tisíci lety. Terapeutická jóga je doporučena dětem často nemocným, hyperaktivním i hypoaktivním, nesmělým, zakřiknutým, bázlivým, dětem s dýchacími problémy a dětem s poruchami chování. Jak může tedy jóga pomoci dětem?

Co je to jógová terapie?

Jógová terapie pomáhá vylepšit zdravotní či psychické problémy a harmonizuje emocionální stav dítěte. Jedná se o speciální terapeutické cvičení určeném dětem, které mají problémy například s leností, únavou, depresí, nedostatkem energie nebo pocJgov terapie2ity úzkosti. Takovým dětem velmi dobře prospívá. Na základě výzkumů je dokázané, že jóga má velmi pozitivní vliv při hyperaktivitě, impulzivitě, vzpurnosti a agresivním chování. Zvláště u dětí s příznaky ADHD je jógová terapie velmi úspěšná. Dobrých výsledků dosahuje také u dětí s různými zdravotními problémy jako při bolestech hlavy, střevních potížích, při různých alergiích, bolestech zad, nevolnostech, zažívacích problémech a při řadě dalších potíží.

Komu je jógova terapie určena?

V životě se setkáváme s dětmi, které potřebují více pozornosti než ostatní. Často se jedná o děti, které jsou příliš pohyblivé až agresivní nebo naopak velmi unavené a bez energie. Tyto děti potřebují individuální přístup prostřednictvím jógy na míru. V tomto případě mluvíme o jógové terapii. Program jógové terapie je sestaven s ohledem na psychický a tělesný vývoj, individuální potřeby a možnosti dítěte. Terapeut pak pomáhá dítěti na cestě k řešení daného problému pomocí jógových technik. Pro sestavení individuálního programu jógové terapie je důležité vědět, které energie u dítěte momentálně nejsou v rovnováze. Pomocí pohybových a emotivních cvičení se potom posílí opačné energie, které jsou nezbytné k odstranění nerovnováhy.

Jak probíhá jógová terapie?

Jógová terapie pro děti je založena na ájurvédské typologii, podle které se jedinečné vlastnosti každého dítěte odvíjejí od kompozice tří energií (Vata, Pita, Kapha) v těle, které řídí všechny tělesné a psychické funkce. Každá energie má své pozitivní vlastnosti. Když se ale jedna z těchto sil v těle zvýší, například nezdravým způsobem života nebo okolními faktory, může dojít k nerovnováze. Ta se pak projevuje v chování a/nebo zdraví. Děti s přemírou energie Vata v těle mají tendenci být více impulsivní a úzkostlivé a mohou trpět bolestmi břicha, mít suchou kůži nebo rychle ubývat na váze. Děti s přebytkem energii Pita jsou horlivé, puntičkářské a rychle se dokážou rozzlobit. Příliš energie Pita způsobuje i bolesti hlavy, horečky a alergie. Děti s přebytečnou energii Kapha v těle jsou pomalejší, baculatější, více netečné až líné a často trpí na nachlazení a zácpu.

Nejen jóga, ale i tvůrčí úkoly, intuitivní přístup, vizualizace a hry s emocemi jsou důležitými aspekty jógové terapie.