čtvrtek, 09 červen 2016 14:22

Jaká kočka je vhodná pro felinoterapii?

Napsal(a)

Jak koka je vhodn pro felinoterapii1Slyšeli jste už o felinoterapii? Zaujala vás tato forma terapie? Ale trápí vás otázky typu: Je každá kočka vhodná? Následující článek vám odpoví na řadu otázek, které možná máte nebo byste měli mít.

Není kočka jako kočka

Kočka, kterou chceme používat pro felinoterapii, musí splňovat řadu podmínek a její výběr není vůbec lehký. Samozřejmostí jsou všechna běžná očkování a výborný zdravotní stav. I kdyby kočka měla nemoc, která není přenosná na člověka, nemá práce s ní smysl, protože spokojené a zdravé zvíře ochotné ke spolupráci je základní a nezbytnou podmínkou práce.

I tady platí, že ať se děje co se děje, zvíře pro nás musí být partnerem a ne jen nástrojem. A v žádném případě se nesmí stát, že budeme zvíře jakkoli přetěžovat nebo dokonce trápit. Základem je tedy vynikající vztah člověka a Jak koka je vhodn pro felinoterapii2kočky, vzájemná důvěra, respekt a výborná znalost toho druhého.

Jak vybrat kočku? Kdy začít s terapií?

Kočka používaná k felinoterapii musí mít ráda lidi. Každá kočka se cizích lidí trochu bojí, ale u některé se strach po několika návštěvách prolomí. Aby měla dobrý vztah k lidem, musí být kočka dobře socializovaná. To znamená, že v kritickém období mezi 3. a 8. týdnem života musí kotě pobývat s lidmi a mít s nimi pozitivní zkušenosti.

S felinoterapií je ideální začít co nejdříve, tedy kolem tří měsíců věku kotěte. Jde spíše o to, abychom ho navykli na cestování, přítomnost cizích lidí a pobyt v cizím prostředí. To jsou základy, po jejichž zvládnutí máme napůl vyhráno. V žádném případě to ale neznamená, že k felinoterapii se dají používat pouze čistokrevná zvířata. I jakákoliv kočka domácí, je-li zdravá a má ráda lidi, se může stát vynikající pomocnicí. Závisí hlavně na tom, jaký vztah máte se svou kočkou, zda jí důvěřujete a zda důvěřuje ona vám.

Jaké jsou možnosti a výhody provádění felinoterapie?

Felinoterapie, podobně jako ostatní formy zooterapie, je podpůrnou terapií při nejrozličnějších onemocněních těla, ale hlavně duše. Má i hojivé tělesné účinky, přítomnost kočky snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci, což blahodárně působí na srdce. Ovlivňuje hladiny hormonů v krvi, takže snižuje stres, pocit deprese a bolesti, naopak vyvolává příjemné pocity radosti. Finančně i fyzicky je kočka také o něco méně náročná. Málokdo se jí bojí, nevyžaduje příliš pozornosti, je klidná, tichá a vyrovnaná, můžete ji bez obav nechat den o samotě.