neděle, 14 srpen 2016 08:22

Výběr prvního dětského kola

Napsal(a)

bike 1534025 960 720Pamatujete si na své první kolo? Možná si ještě detailně vybavíte barvu, doplňky a jak bylo senzační. První kolo je takovým mezníkem v dětství. Jak ale vybrat to správné kolo? Při výběru rozhoduje nejen váha a velikost, o kvalitě kola rozhodují především právě ty detaily.

Výhodu mají ty děti, které začínaly na odrážedlech a získaly tak rovnováhu. S jízdou na kole lze u dětí začít již v útlém věku. Děti jsou pohybově nadané a rychle se učí. Jízda na kole zlepšuje nejenom jejich motoriku a stabilitu, ale také je účinným prostředkem ke zvyšování jejich fyzické zdatnosti. Nemluvě o tom, že to pomáhá rodinným vztahům, kdy budete společně a aktivně trávit čas.

Dětské kolo na míruperson 794981 960 720

Důležitá je velikost kola, ta je totiž rozhodující pro to, aby dítě mohlo kolo správně ovládat. A jak ji poznáte? Nechte dítě rozkročit se nad horní rámovou trubkou s nohama na zemi. Mezi trubkou a rozkrokem dítěte by mělo být asi pět centimetrů volného místa. Pokud je to více, je kolo malé, pokud méně, je kolo ještě příliš velké.

Důležitá je také vzdálenost od sedla k řídítkům. Malý sportovec by měl být při sezení schopen bez problémů řídítka uchopit. Výšku sedla nastavte zvláště u menších dětí tak, aby dítě dosáhlo nohama na zem.

Kolo jako investice

Pořízení dětského kola není nejlevnější záležitostí. Je ovšem třeba se na to dívat jako na investici do zdravého sportovního vývoje a radosti ze sportu a zdravého životního stylu. To vše však můžete pokazit například tím, že dítěti koupíte větší kolo, než by mělo mít, s myšlenkou aby co nejdéle vydrželo. Ano, kolo vydrží, ne tak už radost z jízdy, která se může obrátit dokonce v odpor, a to proto, že dítě bude muset hned na začátku bojovat s nadměrným a těžkým bicyklem, popřípadě levným výrobkem, na němž bude dobře fungovat snad jedině cena.