Cyklistickou helmu musí v České republice ze zákona používat děti do 18 let a její používání se stalo samozřejmostí i u většiny dospělých cyklistů. Dnes již tedy není otázkou, zda helmu používat, ale jak vybrat tu správnou a funkční helmu z té obrovské nabídky na trhu. Pomůžeme vám vybrat takovou helmu, která opravdu dobře ochrání zdraví dítěte a zároveň nabídne další praktické vlastnosti.
Kde začít?
K dostání jsou helmy známých i méně známých značek, vybírat můžeme z různých cenových hladin, kdy orientaci ještě snižují neustálé cenové akce a slevy. Je opravdu těžké se na první pohled zorientovat v tom, která helma stojí za koupi a která ne. Existuje však několik indicií, podle nichž odejde z obchodu s tou správnou helmou pro svou ratolest.
Jak by vypadl nákup té správné a funkční helmy?
Prvním vodítkem, které nám oddělí zrno od plev, je certifikace. Co to znamená? Cyklistické helmy musí splnit speciální normu ČSN EN 1078 a údaj o splnění této podmínky je na helmě vždy viditelně vyznačen. Pokud jej tedy na helmě nenajdeme, nekupujeme.
Máme v ruce tedy certifikovanou helmu, ale co dál? Potěžkejte si ji. Dalším důležitým faktorem je totiž hmotnost. Vzhledem k tomu, že dítě má helmu často na hlavě i několik hodin, je důležité, aby helma vážila co možná nejméně. Nejlehčí dětské certifikované helmy mají přibližně 220 gramů. I údaj o hmotnosti je obvykle uveden přímo na helmě.
Ale stále ještě nestojíme u pokladny. Správná dětská helma by měla mít systém odvětrávání. Jedná se o velice důležitý aspekt, neboť dítě bude helmu používat často v horkých letních dnech a navíc během intenzivní fyzické aktivity, takže se bude výrazně potit a zahřívat. Dobře odvětranou helmu poznáte nejen podle počtu a velikosti ventilačních otvorů, ale také podle jejich uspořádání. Včelní části helmy by měl být velký otvor pro nasávání studeného vzduchu, který poté obteče speciálními kanály vnitřkem helmy po obvodu hlavy a ohřátý pak helmu opouští otvory v zadní části. Drobným, ale užitečným detailem může být síťka v předních otvorech helmy, která zamezuje vniknutí hmyzu dovnitř.
V ruce držíte certifikovanou, lehkou a odvětranou helmu, ale nevíte, jestli padne vašemu dítěti. Aby helma spolehlivě plnila svou ochrannou funkci, musí na hlavě sedět na těsno, ovšem bez toho, aby kdekoliv tlačila. Při rozepnutém podbradním řemínku a prudkém předklonu by helma měla zůstat dítěti na hlavě. Prakticky všechny dětské helmy disponují mechanismem pro nastavení velikosti v rozpětí několika centimetrů. Správná pozice helmy je, že přední část se nachází asi veprostřed čela. Často vidíme děti, které mají helmu nasazenu šikmo vzad, kdy je celé čelo obnaženo a tedy nechráněno.
Pokud vše sedí, máte svoji helmu a můžete jít k pokladně.