Zlomeniny předloktí, pažních kostí, stehenních kostí, otřesy mozku, tržné rány, to je výčet úrazů, které jsou způsobeny pohybem na trampolíně. Nevěříte? Jde jen o nevinné skákání a hru? Omyl. Trampolína je sice skvělá cvičební a relaxační pomůcka, která podporuje hrubou motoriku lidského těla. Děti zabaví a motivuje dospělé. Ale pokud se nemyslí na bezpečnost, může to, dopadnou zle.
Jak poznáte bezpečnou a kvalitní trampolínu?
Nejdůležitějším parametrem každé trampolíny je tedy bezpečnost. Jak tedy poznáme, že je trampolína opravdu bezpečná? Už samotnou koupí lze ledacos ovlivnit.
Zaměřte se na materiály, ze kterých je trampolína vyrobena. Je jasné, že levné trampolíny nikdy neposkytnou takovou kvalitu zpracování jako dražší modely trampolín. Na co si dát pozor? Nosná konstrukce musí být vyrobena z vysoce odolné oceli, vyhnete se tak korozi materiálu.
Skákací plocha by pak měla být vyrobena ze speciálního, ne-abrazivního materiálu, který má hladký povrch a nezpůsobuje odřeniny, má vysokou pevnost v tahu a paměťový efekt. Tím se zaručí delší životnost skákací ploch, která musí být odolná vůči venkovním podmínkám.
Důležitým komponentem je ochranná síť, která musí být vyrobena z odolného a pevného materiálu. Síť musí být spojená s trampolínou a musí dosahovat až na zem. Díky tomuto bezpečnostnímu prvku získají malé děti záchranný bod při případné nestabilitě. Lze tak předejít různým úrazům.
A nezapomeňte na trampolínové schůdky, které slouží k bezpečnému vylézání a slézání. Po několikaminutovém skákání na trampolíně je totiž tělo zvyklé na pocit beztíže a při slézání může dojít k úrazu.
Záruka kvalitní a bezpečné trampolíny?
Zásada, která platí napříč trhem. Vždy se snažte nakupovat u prodejců, kteří se drží jedné značky a jednoho typu trampolíny, ve všech velikostech již delší dobu. U těch je většinou záruka toho, že trampolína něco vydrží, je bezpečná, a pokud budete potřebovat náhradní díl i po delší době např. po 3 letech, vždy ho tam seženete.