úterý, 20 září 2016 10:09

Sex po porodu

Napsal(a)

hands 437968 960 720Těhotenství a porod jsou důležitými mezníky v životě. Při narození dítěte probíhá velká změna ve vztahu mezi partnery, mění se také sexuální život, žena je unavená, všechen čas věnuje dítěti, trápí ji porodní poranění, nemá dostatek času na partnera ani na sebe. V sexuálním životě páru mohou vznikat problémy. Je ale žena dostatečně informována o změně sexuálního života po porodu a potížích, které mohou nastat? Tématu sexuality po porodu je v knihách gynekologie a porodnictví věnováno většinou jen pár řádků. Kapitola sexuality je stále opomíjená, protože ženská sexualita byla dlouhou dobu tabuizována.

Co ovlivňuje sexualitu žen po porodu? A proč mají ženy menší zájem?

Jedním z faktorů je kojení, které ovlivňují hormony. Třeba vysoká hladina prolaktinu, který sice udržuje kojení, ale tlumí sexuální apetit. Nebo nízká hladina estrogenu způsobuje nízkou vzrušivost pohlavních orgánů, sliznice pochvy je tenčí a méně zvlhčená. Pohlavní styk tak může být vnímán jako nepříjemný až bolestivý. A každý porod je provázen pohmožděním či poraněním porodních cest.

Kdy obnovit sexuální život?father daughter 1476167 960 720

Podle některých odborníku je možné sexuální život obnovit, pokud se žena cítí připravená, obvykle za 4 až 6 týdnů, pokud není šestinedělí komplikováno infekcí nebo špatným hojením poranění, jiní zase doporučí sexuální abstinenci po celou dobu šestinedělí.

Role partnera

Poporodní těhotenské změny mohou být zdrojem nejistoty. Ženy si připadají méně atraktivní pro pár kil navíc, strie na břiše nebo stehnech, ráně po císařském řezu nebo po poranění hráze. Bojí se reakce partnera na tyto změny. „V těhotenství jsem nabrala 15 kilo a 5 mi ještě zůstalo dlouho po porodu, tělo se mi hodně změnilo, povislé břicho, potom prsa, vypadávající vlasy. Připadala jsem si tlustá a neforemná.“

Sexualita ženy je mnohem složitější než sexualita muže. Aby si žena sex mohla patřičně vychutnat, musí být naladěna. Rušivě mohou působit například myšlenky, jestli dítě spí, zda nemá hlad, obavy, že se probudí. „Manžel na mě po šestinedělí pořád naléhal, ale já spíš než na sex, měla chuť se pořádně vyspat celou noc.“

Mluvte se svým partnerem o vašich obavách i pocitech.