Dříve bylo rození dětí s vyloučením mužů, zatímco dnes muži statečně nastupují do první linie. Přítomnost otce u porodu je tedy už naprosto běžná věc. Až do dubna letošního roku se v řadě českých porodnic otec připlatil. Cena se pohybovala od dvou do patnácti stovek dle nemocnice. Jak je tomu dnes? V čem jsme se díky rozhodnutí Ústavního soudu posunuli?
V těhotenství jsem si myslela, že manžela u porodu možná ani chtít nebudu, že to zvládnu radši sama s porodní asistentkou a on se bude vedle modlit. Během porodu ale bylo vše jinak, potřebovala jsem jeho neustálou přítomnost a plnil i funkci nepostradatelné fyzické opory během kontrakcí. Po porodu tak měl skoro víc namožených svalů, než já.
Proč Ústavní soud zrušil poplatky?
Konkrétní spor, který vedl k tomu, že Ústavní soud zrušil poplatky za přítomnost otce u porodu, se týkal otce, jež musel v říjnu 2011 platit v Nemocnici Chomutov 500 korun. Podle soudců totiž nemocnice nesmí vybírat poplatek za samotnou přítomnost u porodu. Soudci ale uznali právo nemocnice na úhradu skutečných zvýšených nákladů, v konkrétním případě 250 korun za "instruktáž osoby doprovázející rodičku" a 150 korun za jednorázový oblek a přezutí. Co to tedy ve výsledku znamená?
Platím nebo neplatím?
Za přítomnost otce při porodu mohou nemocnice chtít zaplatit jen přiměřené a doložené náklady za nadstandardní služby, které s ní mají. Mezi ně ale nepatří základní zdravotnické potřeby jako rouška, dezinfekce nebo návleky na boty. Nelze ani vybírat poplatek za samotnou přítomnost, na niž má rodička nárok přímo ze zákona. A v neposlední řadě platí, že pokud otec nezaplatí předem, nemůže přijít o právo na přítomnost u porodu. Totéž se týká i duly nebo dalších osob. Pozor, nemocnice mohou chtít platby, ale jen za služby poskytované nad rámec povinností podle zákona, pokud o ně otec či jiná osoba výslovně projevili zájem.
Je vyhráno?
Co jsou ale přiměřené náklady a co je nadstandard? Kdo to určí? Další problémem jsou i ale obrovské rozdíly u stejných položek, například za hygienický oděv. Ombudsmanka pak zpochybňuje i náklady na školení zdravotníků, protože komunikace s rodičkou i jejím doprovodem by měla být základem jejich vzdělání.
Nález Ústavního soudu pak rozšiřuje okruh osob s právem přítomnosti u porodu vedle otce, případně osoby blízké, i na jinou pacientem (rodičkou) určenou třetí osobu. Tou může být např. i tzv. dula