neděle, 10 červenec 2016 12:38

Kde rodit? Co zvážit při výběru porodnice?

Napsal(a)

baby belly 1081336 1920Jsou ženy, které hledají nemocnici prosazující co nejpřirozenější porod, jiné zase požadují vymoženosti moderní doby od epidurálu ulevujícího od bolesti až po císařský řez na přání. To je sice nezákonné, ale není to nemožné. Některé maminky preferují soukromí, další chtějí rodit mimo Prahu, v malé „rodinné“ porodnici, některé volí porod doma, protože nenajdou takovou kliniku, která by jim umožnila porod dle jejich představ. Jak vycházejí v hodnocení rodiček ale samotné nemocnice? Kde se rodí nejlépe? Který kraj má nejlepší péči v šestinedělí? A které porodnice v hodnocení propadají?

Asi pětina děti se rodí v 5 porodnicích, všechny mají za poslední roky více jak 3000 porodů. Vůbec největší nápor podle dostupný informací z roku 2014 mají v brněnské Fakultní nemocnici (6201), Ústav péče pro matku a dítě v Praze- Podolí (5179), Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí (4962), FN v Plzni (3370), FN Motol (3328).

Kde se ale rodí nejlépe?

Podle výzkumu FF UK v Praze, který byl prováděn v roce 2012, byla dle spokojenosti rodiček první pětice nemocnic následující: Jablonec nad Nisou (95%) ÚPMD Praha-Podolí (93%), Mladá Boleslav (90%) Hořovice (89,7%), Nemocnice Milosrdných bratří v Brně (88%).

Lépe ženy pak hodnotí menší nemocnice pro přátelskou atmosféru, lepší přístup ze strany personálu, klid a soukromí. Paradoxem pak je, že nemocnice, které mají lepší technické vybavení, v testu oblíbenosti propadají. Nejvíce si maminky pochvalují nemocnice v Olomouckém a Zlínském kraji. Co se týče péče oddělení v šestinedělí, nejlépe dopadl kraj Vysočina, dále pak opět kraj Olomoucký a v závěsu byl Středočeský kraj. Při srovnání krajů skončila Praha jako poslední.

pregnancy 1400875 1920Kterým porodnicím se naopak vyhnout?

Nejhorší porodnice, které nedoporučuje 25 % a více nespokojených maminek, jsou následující: Nemocnice Most (50 %), Porodnice Nový Jičín (36 %), Praha, porodnice Thomayerova (27 %), Mladá Boleslav, Klaudiánova nemocnice (26 %), Nemocnice Cheb (25 %).

České porodnice poskytují ne vždy nejideálnější péči. Některé postupy užívané v našich porodnicích jsou i Světovou zdravotnickou organizací (WHO) považovány za problematické. A které to jsou? Klystýr, kdy WHO uvádí, že rutinní provádění klystýru je praktika jednoznačně škodlivá, která by měla být eliminována. Omezování jídla a pití, kdy názor WHO je, že dehydratace a hladovění je pro ženu zdrojem nepohodlí a stresu a může nežádoucím způsobem ovlivnit průběh porodu. Odpírání jídla a pití rodičkám nemá žádné opodstatnění. Nástřih hráze, kdy WHO tvrdí, že neexistují žádné důkazy o tom, že provádění nástřihu má příznivé účinky, existují však jasné důkazy o tom, že může způsobit komplikace. Přerušovaný kontakt matky a dítěte, kdy WHO říká, že tělesný kontakt s matkou je nejlepším prostředkem k udržování tělesné teploty dítěte. Kontakt podněcuje vzájemné seznámení matky a dítěte a poskytuje dítěti důležitý pocit bezpečí.