sobota, 09 červenec 2016 12:33

Jak vyvolat porod aneb babské rady

Napsal(a)

baby 22079 1920Impuls k porodu nedává maminka, nýbrž miminko. Pokud není připravené, nebo se mu na svět prostě jen nechce, jsou zde rady, jak ho malinko popostrčit. Netrpělivá maminka tak začíná hledat zaručené i méně zaručené rady, jak na to. Na řadu se tedy dostávají tzv. babské rady, získané a prověřené zkušenosti našich předků. Pojďme si říci, co může pomoci.

Babské rady

Na různých fórech a diskuzích najdete rad nepřeberně. Některé maminky na ně ale nedají dopustit, pojďme si je tedy představit. Začneme u jídla, přesuneme se pak k fyzické námaze a zakončíme sadu rad příjemněji.

Čaj z maliníku

Tento čaj je doporučován k pití v posledních týdnech těhotenství. Bioaktivní látky obsažené v sušených listech maliníku prý tonizují svaly pánve a stimulují stahy. Díky jeho účinkům by měl být porod kratší a lehčí, obsahuje totiž látky, které uvolňují dělohu a posilují pánev.

Kořeněná jídla

Jídlo může vyvolat podráždění střev, které způsobí průjem a následně může podnítit tělo k porodu. Pokud to však nevyjde, ženě zbude jen nepříjemné pálení žáhy.

Červené víno

Už na užívání alkoholu během těhotenství existují různé názory. Ovšem touží-li nastávající maminka vyzkoušet i tento recept, mělo by zůstat pouze u jedné skleničky.

Fyzická námahapregnant 518793 1920

Domácí práce jako úklid, mytí oken nebo luxování, tyto činnosti mohou vést k urychlení porodu. Uvádí se i dlouhé procházky, kdy se díky pohybujícím se bokům a gravitaci, dítě během chůze posunuje dolů do pánve. Pozor ale, aby ženě zbyla dostatek energie k samotnému porodu.

Horká koupel

Voda by měla mít 40°C, takto teplá koupel uvolňuje podbřišek, krouživými pohyby masírujte bříško sprchou s teplou vodou, porod by se pak měl spolehlivě rozběhnout.

Masáž hráze

Je doporučená pro uvolnění a prokrvení svalstva při průchodu hlavičky dítěte během porodu a je částečnou prevencí nástřihu či protržení. Masáž provádějte pupalkovým, olivovým či masážním olejem, rozhodně nikdy ne nasucho.

Stimulace bradavek

Masáž a stimulace se provádí od 39. týdne těhotenství. Touto masáží lze docílit vyplavování hormonu oxytocinu, který může nastartovat porod a vyvolat kontrakce. A uvádí se, že tato metoda patří k nejúčinnějším způsobům, jak vyvolat kontrakce.

Pohlavní styk

Sperma obsahuje podobné látky těm, ze kterých jsou vyráběny vaginální tablety používané porodnicemi k umělému vyvolání porodu. Ejakulát změkčuje a uvolňuje děložní hrdlo, čímž se ulehčuje jeho otevírání. Dokonce i ženský orgasmus může pomoci k uspíšení porodu, neboť obsahuje oxytocin, který napomáhá k vyvolávání kontrakcí. Doporučuje se však poradit se s lékařem, ne vždy je tento způsob vyvolávání porodu doporučovaný.