pondělí, 26 září 2016 10:25

Těhotenské testy, udělejte si jasno

Napsal(a)

pregnancy 688690 960 720Pečlivé sledování druhé čárky několik dní či týdnů. Jsem těhotná? Nejsem? Sílí čárka? Ať už si přejete jakýkoliv výsledek, určitě sáhnete po těhotenském testu. Provedení je snadné, ale pro pochopení toho, jak těhotenský test funguje, si na úvod připomeňme základní aspekty fyziologie těhotenství.

Na jakém principu fungují těhotenské testy?

Těhotenské testy jsou založeny na imunitní reakci protilátky s hormonem hCG. Tento hormon je přítomen v krvi těhotné ženy a vylučuje se i do moči. Jedná se o hormon, kterým na sebe zárodek- plod upozorňuje, a chce, aby pro něj tělo matky zabezpečilo příhodné podmínky po celou dobu těhotenství.

Vzniklý zárodek pak ještě několik dní putuje, než se dostane do dělohy, kde je pro něj díky vysoké hladině pohlavních hormonů připravena sliznice. Trvá zhruba týden, než se zárodek uhnízdí v děloze. Přibližně devátý den po oplodnění je proces uhnízdění ukončen. Teprve v tomto okamžiku můžeme hovořit o těhotenství. V tomto okamžiku si uhnízděné vajíčko vytváří zárodek placenty, která bude po celou dobu těhotenství zajišťovat jeho výživu.

Spolehlivost testůbaby 20607 960 720

A který těhotenský test je nejcitlivější? 10 nebo 25? A nejlepší značka? Testy lze provádět kdykoliv během dne. Citlivost těhotenských testů se dnes pohybuje na hranici možného. V současnosti prodávané testy jsou schopny zachytit již velmi nízké koncentrace hCG. Zachytí již koncentraci 25 nebo dokonce 10 mUI/ml. Tedy čím nižší číslo, tím je citlivost testu vyšší.

Těhotenské testy jsou v dnešní době vysoce citlivé a spolehlivé. Princip fungování, tedy detekce přítomnosti cg, je u všech stejný. Jednotlivé značky se liší především kvalitou provedení a často také marketingovým příslibem.

Nejčastější chyby v používání těhotenských testů

Jestliže výsledek neodpovídá skutečnosti, obvykle nejde o vadu samotného testu. Obvykle je na vině nedodržení návodu nebo zdravotní stav ženy.

Mezi ty hlavní příčiny falešně negativních výsledků patří nedočkavost maminek, opravdu spolehlivé je zjišťovat graviditu až od prvního dne očekávané menstruace. Záleží i na vyhodnocení výsledku, pozitivní výsledek se totiž zobrazí již během několika desítek sekund, a negativní výsledek bychom měli hodnotit až po uplynutí 3 minut. A na závěr je třeba zmínit i mimoděložní těhotenství.

Falešně pozitivní výsledek může mít na svědomí to, že dojde k zahnízdění embrya, ale bohužel v následujících dnech spontánně zaniká.