čtvrtek, 22 září 2016 10:14

Být aktivní i v době těhotenství? Proč, ne.

Napsal(a)

off the fence 1498549 960 720Těhotenství neboli jiný stav, je opravdu pro ženské tělo zásadní změna. Těhotenství je pro ženský organizmus značnou zátěží a klade na ženu zvýšené nároky. V jejím těle vzniká nový člověk. V těhotenství záleží nejen na sociálním prostředí, ve kterém žena žije, na věku, na vzdělání, zájmech, životním stylu a výživě, ale i na dobré psychické pohodě, ke které přispívá nemalou měrou právě pohybová aktivita ženy. Co si představit pod těmi vhodnými pohybovými aktivitami, a čeho se naopak vyvarovat?

Přiměřeně, přiměřeně, přiměřeně

Pohyb v těhotenství, jedná-li se o klidné těhotenství, nikoliv rizikové, lze jen doporučit, prospívá jak matce, tak plodu. Maminka se udržuje v dobré fyzické a psychické kondici, což má blahodárný vliv na průběh těhotenství a zvládnutí porodu. Samozřejmě aktivita není zaměřena na zvyšování tělesné zdatnosti, ale na posilování svalových skupin, nácvik relaxace a správného dýchání.

push ups 888024 960 720Přiměřená pohybová aktivita je pro každou těhotnou ženu jiná. Každá žena snese jinou zátěž dle svých zdravotních, fyzických a psychických dispozicí. Je důležité vnímat své tělo a při únavě odpočívat, dbát na dostatečný pitný režim.

Přece jen ale lze uvést pár zásad. Tepová frekvence při sportu by neměla přesáhnout hranici 140 tepů za minutu. Budoucí maminky by měla sportovat pravidelně, alespoň 1x týdně, ne však více než 3x týdně po 30 min. A tělesná teplota nesmí přesáhnout 38 °C.

Vhodné i méně pohybové aktivity pro těhotné

Mezi vhodné pohybové aktivity patří klasická chůze, plavání, relaxace, jóga, pilates, sex a speciální cviky pro těhotné, které je vhodné provádět pod dohledem porodní asistentky v rámci přípravy na porod. Ale pozor, ženy, které před těhotenstvím necvičily, by rozhodně neměly začínat cvičit samy.

A které sporty raději vynechat? Mezi takové sporty patří cyklistika, posilování, tenis, squash, bruslení, terénní běh, aerobic, jízda na koni, lyžování a podobně.

A na které ani nepomyslet? Jde o bungee jumping, seskoky padákem, horolezectví, sjezdy na horském kole a kontaktní sporty.