čtvrtek, 15 září 2016 09:55

Obavy a mýty o sexualitě v těhotenství

Napsal(a)

family 1404825 960 720Jste těhotná a ze všech stran se na vás sypou moudré rady, co musíte, nesmíte. Zaručené pravdy, které se vám dostanou do hlavy. Nedejte se. Pojďme si ty nejčastější mýty o sexualitě v těhotenství projít a vysvětlit.

Může pohlavní styk v těhotenství dítěti ublížit?

Partneři si často myslí, že by mohl dítěti ublížit. Tyto obavy jsou ale zbytečné. Děloha je umístěna v dostatečné vzdálenosti od pochvy a má takový sklon, že ani hluboké vniknutí nemůže dítěti ublížit. Vnímá pohlavní styk miminko? Dítě nemá vůbec tušení, co se děje a ani si to nebude pamatovat. I když jemné pohupování děložními stahy během orgasmu muže být pro dítě příjemné. A co příliš silný orgasmus? Nevyvolá potrat či předčasné porodní bolesti? Děloha se při orgasmu stahuje a tyto kontrakce mohou být zřetelné a mohou trvat až půl hodiny po styku. Tyto stahy nejsou známkou porodních bolestí a nemělo by hrozit žádné nebezpečí. Avšak je třeba říci, že intenzivnější forma orgasmu, už může být problém v případech, kde je vysoké riziko potratu nebo předčasného porodu.

Vyvolá pohlavní styk předčasný porod?sport 1608804 960 720

Lékařské studie prokazují, že pohlavní styk nezvyšuje riziko předčasného porodu. To se také týká žen, které v předchozím těhotenství porodily předčasně. Častá otázka se týká spermatu. Vyvolá sperma porod? Sperma obsahuje prostaglandiny, které stimulují kontrakce. Tato metoda se může použít pro přirozené vyvolání porodu. Strach z možné infekce? Lichá obava, pokud muž netrpí pohlavní infekční nemocí, není během prvních sedmi nebo osmi měsíců pro dítě ani matku žádné nebezpečí zavlečení infekce. Dítě je v amniovém vaku chráněno před spermatem a choroboplodnými zárodky.

Budoucí matka i otec mohou mít obavy. Dostavují se smíšené pocity. Myšlenka na zodpovědnost a změny životního stylu mohou potlačovat uvolněné milování. Je důležité, aby si partneři o všem otevřené promluvili.