středa, 14 září 2016 09:52

Mýty a pravdy o alkoholu a těhotenství

Napsal(a)

children 817365 960 720„Co když jsem něco zkazila?… Já si myslím, že trocha alkoholu nevadí…Ničeho se neboj, takhle ze začátku se nic neděje, tělo maminky ještě není tak úplně propojeno s miminkem… Já musím říct, že já alkohol během těhotenství nepiju, nemyslím si, že je tak těžké si to na nějakou dobu odepřít…Je to věc názoru, i každý doktor ti řekne něco jiného, já si taky myslím, že dát si občas k těžkému jídlu pivo nebo večer trochu vína nevadí…“

Co je na těchto tvrzeních pravda? Každopádně jsou to obavy nastávající maminek, kteří řeší míru alkoholu v těhotenství. A jak je vidět, nikdo neví, kde je pravda. Názorů je mnoho a článek se snaží přinést faktické věci o tomto fenoménu.

Pravidelné pití je něco jiného než jedna sklenička

Výzkumy ukázaly, že i malé množství alkoholu požívané během gravidity může velice vážně poškodit nenarozené dítě. Tělo těhotné ženy dodává alkohol nejen do všech orgánů a tkání, ale také do placenty, kde velice snadno projde přes membránu oddělující oba krevní systémy. Touto cestou dorazí alkohol k plodu a ke všem jeho vyvíjejícím se systémům.pregnant 1597889 960 720

Je prokázané, že ženy, které v těhotenství pravidelně pijí, hrozí, že porodí dítě s fetálním alkoholovým syndromem (FAS). Takto postižené dítě je hyperaktivní, má problémy s učením, v těch horších případech se rodí mentálně i fyzicky zaostalé. Dítě po porodu trpí abstinenčními příznaky, pomaleji roste a duševně zaostává.

Jsou zde, ale i studie, které mapují střídmé pití alkoholu v průběhu těhotenství, jejichž závěry prokazují, že se alkohol neodráží na IQ dítěte, jeho schopnostech sebekontroly, organizace a plánování.

Co je tedy bezpečná dávka, kterou v těhotenství může žena vypít? Stanovit nějakou bezpečnou míru, lze těžko, protože jsou tady individuální faktory, jako je citlivost plodu na alkohol, věk matky, prostředí. Určitě by to mělo být spíše méně, a hlavně by se alkohol neměl konzumovat každodenně. Jedna dvě skleničky vína nebo piva týdně ano, denně ne.

Zažitý „fakt“ o tom, že i sebemenší množství alkoholu během těhotenství plodu ublíží, je prostě mýtus.

Obecně je známo, že alkohol má uklidňující účinek, je prostě protistresový. A protože psychický stres škodí těhotenství, tak je tu jednoduchý příklad pražského gynekologa A. Bartáka: "Kdybych se měl jako těhotná žena rozhodnout, zda k zvládnutí stresu použiji sklenku alkoholického nápoje, o jehož vlivu na plod víme poměrně mnoho, nebo nově vyvinuté tlumicí léky, o jejichž vlivu na plod víme málo, volil bych možnost první."