pondělí, 12 září 2016 09:44

Gravidjóga

Napsal(a)

yoga 1507398 960 720Těhotenství již není diagnóza k uložení na lůžko. Čím dál víc těhotných žen stojí o zdravý pohyb. A jedním z ideálních způsobů je jóga. Ženy, které cvičí v průběhu těhotenství jógu, lépe zvládají porodní bolesti. Jóga se je snaží připravit na bezbolestný porod, který byl dříve, podle učení jógy, přirozeností každé ženy. Jóga je střídání relaxačního cvičení s cvičením tělesným a zaměřuje se na sladění tělesné a duševní stránky ženy.

Než začnete s gravidjógou

Za prvé určitě cvičení proberte se svým gynekologem. Dále je obecně známo, že se v těhotenství nedoporučuje začínat s novými aktivitami. Takže pokud jste jógu nikdy předtím necvičila, vyčkejte až do skončení prvního trimestru (cca 14. týden) a pak si najděte lekce jógy určené pro těhotné. Pokud jste jógu praktikovala už před otěhotněním, cítíte se dobře a máte chuť do cvičení, můžete během prvního trimestru bezpečně praktikovat většinu pozic.

V prvním trimestru probíhají ve vašem těle důležité hormonální změny, jež připravují tělo na nový život. Tělo produkuje veliké množství hormonů, které jsou příčinou nevolností, bolestí břicha a prsou, a takové únavy, že byste prospala celý den. Respektujte tento stav a nesnažte se ho „zlomit“ intenzivním cvičením.daniel boule 1112334 960 720

Cvičit, cvičit, cvičit

Cvičení se skládá z pozic, které posilují, protahují a uvolňují celé tělo a příznivě působí na činnost vnitřních orgánů. Správně provedené cvičení ulevuje od bolestí zad, křečových žil a otoků dolních končetin, svalových křečí či únavy.

Už od počátku těhotenství cvičte pozice se zaměřením na správné postavení pánve. V těhotenství v důsledku rostoucího bříška a oslabení břišních svalů dochází k velkému prohnutí v oblasti bederní páteře, těhotné ženy pak trpí nepříjemnými bolestmi zad.

Další vhodné pozice jsou na otvírání kyčlí a protahování svalů v oblasti pánve, protože tělo připravují na budoucí porod. Pozice jsou účinnější, když je dobře prodýcháte.

Při gravidjóze se zaměřte na správné dýchání. Někteří ho považují dokonce za důležitější než samotné cvičení. S dechem si zároveň uvědomujete, co a jak ve vašem těle probíhá.