sobota, 10 září 2016 09:40

Drogy v těhotenství, fenomén, který tu je

Napsal(a)

barriga 909452 960 720Drogy a těhotenství, lze vůbec o těchto pojmech mluvit dohromady? Problematika návykových látek a jejich užívání u těhotných žen je velmi závažným společenským problémem. A rozhodně se nevyhýbá ani české společnosti. Drogy ovlivňují nejen psychické a fyzické zdraví žen, ale také způsobují komplikace v dalším životě ještě nenarozenému dítěti.

Jak je to u nás?

Četné studie ukazují, že drogově závislé gravidní ženy jsou mladšího věku, často bez partnera, z nižších socioekonomických tříd a s nižším vzděláním. V ČR se u lékařů gynekologů nejčastěji vyskytují těhotné uživatelky drog ve věku 15-19 let a 20-24 let. Průměrný věk těchto pacientek – uživatelek pervitinu je 22,7 let, u uživatelek opiátů 23 let.

Pro jejich situaci je typické zatížení nelehkou minulostí (špatné rodinné zázemí, umístění mimo rodinu, nedostatečná školní docházka) a také nesnadná psycho – sociální situace (násilí, špatná bytová situace, nedostatek financí). Bohužel jen u malé části pacientek, je těhotenství impulsem k pokusu o léčbu.

Jak se to dotýká narozených dětí?birch 1498550 960 720

Všechny drogy, které způsobují závislost, mohou tuto závislost vyvolat také u plodu. Již ve velmi raném stádiu vývoje je mozek vybaven receptory, které reagují na drogy a jsou předpokladem pro vznik fyzické závislosti. Když pak porodu přestane být dítě zásobované drogami a léky na které bylo zvyklé, mohou se objevit akutní abstinenční příznaky, které je třeba dlouhodobě léčit.

Abstinenční příznaky mohou postihnout všechny orgány dítěte. Dítě je neklidné, podrážděné, má napětí svalů, často se třese a mohou se objevit také křeče. Objevují se také poruchy spánku, málo spí, špatně usínají, mívají neklidný spánek, povrchní, krátký. Děti po narození zvrací, mají problémy s příjmem potravy, špatně jim funguje sací a polykací reflex. Proto jsou tyto děti živeny žaludeční sondou. Zvracení a řídká stolice, kterou často trpí, může vést k dehydrataci, která následně může ohrozit i život dítěte.

Jedním z center, které disponuje v současné době nejucelenější koncepcí péče o těhotnou drogově závislou matku a její dítě v České republice, je Centrum pro rodinu (CPR), zaštitované organizací Drop-In, o.p.s. Program, který se řídí heslem „Děti patří domů“ pokud je to možné, funguje již sedmým rokem ve spolupráci se sociálně-právní ochranou dětí, porodníky, lékaři a pediatry.