pátek, 09 září 2016 09:37

Cvičení trimestr po trimestru

Napsal(a)

exercise 1581583 960 720Síla, pružnost a výdrž jsou v těhotenství důležitými aspekty. Silné svaly lépe odolávají vlivu těhotenských hormonů, které způsobují uvolnění svalů, šlach, vazů a kloubů. Vhodná cvičení tedy napomáhají ženě zvládat zvýšené nároky kladené na organismus v průběhu těhotenství a po porodu k rychlejšímu návratu do původní kondice. Navíc endorfiny, tzv. hormony štěstí, které se během cvičení uvolňují a navozují dobrou náladu, zmírňují napětí a úzkost a napomáhají celkové harmonizaci organismu. Takže kdy začít a čím? Pojďme si projít trimestr po trimestru.

I. trimestrphysiotherapy 595529 960 720

V I. trimestru lze cvičit téměř libovolně. Budoucí maminka by se ale měla vyvarovat skokům, visům, běhu a prudkým výpadům. Cvičit je možné ve všech polohách, a to ve stoji, vleže na zádech, v kleku, v sedu, na boku a na břiše.

Plod je ještě malý a velikost břicha tak umožňuje všechny vyjmenované polohy. Doporučená délka cvičení by měla být okolo 60 min. A zakončuje se relaxačním cvičení a uvolněním.

Cviky jsou zaměřené na elasticitu hrudníku, posilování přímých a šikmých břišních svalů, nácvik správného držení těla, cviky na nožní klenbu, posilování svalů pánevního dna, uvolnění kyčlí a nácvik relaxace. Prostě na všechny problémy, které by těhotnou mohly potkat během těhotenství.

II. trimestr

Ve II. trimestru se upouští od cvičení v poloze v leže na břiše. Z praktického hlediska brání ženě v této poloze už velikost břicha. Maminka by měla cvičit opět maximálně 60 min a cvičení zakončit relaxací. Relaxace je to od toho, aby se žena zklidnila a naučila se lépe vnímat svoje tělo. Cvičí se cviky jako v I. trimestru a přidává se nácvik zadržení dechu.

III. trimestr

V tomto trimestru cvičí ženy do 35. týdne těhotenství všechny cviky jako v I. a II. trimestru s výjimkou břišních svalů. Po 35. týdnu se cvičení zaměřuje na cviky dechové - břišní dýchání, psí dýchání a zadržení dechu.