úterý, 15 březen 2016 12:04

Pylová alergie

Napsal(a)

Pylov alergie2Znáte to taky? Jaro je pro vás ve znamení kýchání, rýmy, ucpaného nos, svědění a slzení očí. To vše jsou příznaky pylové alergie. Pylových alergiků neustále přibývá, v současné době tvoří až pětinu populace. Pylová alergie taky může vzniknout kdykoliv v průběhu života. Jde s pylovou alergií účinně bojovat? A jak vypadá běžný den pylového alergika v sezóně?

Kdo za to může?Pylovalergie1

To, co je pro zdravý organismus neškodné, vnímá alergický organismus stejně, jako by šlo o nebezpečnou infekci. Pylová alergie je tedy nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na větrem šířená pylová zrna různých druhů rostlin (stromů, trav a plevelů). Onemocnění se projevuje pouze v době, kdy jsou rostliny v reprodukční fázi. Pyl přítomný ve vzduchu se může usazovat na kůži, v očích, nose a průduškách a u alergiků vyvolává kýchání, ucpaný nos, nebo naopak výtok z nosu, svědění nosu, zarudlé oči, které pálí nebo slzí. Alergická rýma se při nedostatečné léčbě může navíc zhoršovat. Bylo prokázáno, že u pacientů trpících alergickou rýmou existuje 3,5krát vyšší pravděpodobnost vzniku astmatu než u zbývající části populace.

Jak přemoci pylovou alergii?

Pylová alergie je poměrně časté respirační onemocnění. S nepříznivými dopady tohoto onemocnění na vaše zdraví se však smiřovat nemusíte. K dispozici je řešení, které vám od alergických příznaků uleví. Za prvé je třeba omezit nebo vyloučit kontakt s daným alergenem. Zde doporučujeme okenní sítě proti pylu, čističku vzduchu, rozhodně dbát na pořádek. Dalším řešením jsou léky a třeba i imunoterapie.

Dopady na každodenní život

Těžkou formou alergické rýmy trpí v Evropě 15 až 20 % alergiků. Jejich každodenní život je do značné míry narušen. Nemoc je totiž často doprovázena dalšími zdravotními komplikacemi, jako jsou zánět dutin, spánková apnoe, ušní infekce atd. Může mít také nepříznivý vliv na kvalitu spánku, vykonávání běžných aktivit, soustředění, výkonnosti v práci a celkovou pohodu. U dětí a dospívajících může sezónní alergie významně ovlivnit schopnost učení.