Atopický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže. Je charakterizováno svěděním a suchostí pokožky, obvykle se projevující již v raném dětství. Atopický ekzém pak obvykle úzce souvisí s alergií. Projevy alergie i atopického ekzému jsou zhoršovány stykem s alergeny. Lze nad atopickým ekzémem vyhrát? Co můžete udělat pro atopika?
Proč vzniká atopický ekzém?
Ekzém je projev alergické reakce těla, ve snaze odstranit jeho vyvolávající příčinu. Velkou roli vzniku však hrají i rodinné předpoklady. Alergickou reakci mohou u atopiků spustit jak potraviny, např. ořechy, kořeněná jídla, ovoce, vejce, mléčné výrobky, tak i látky běžné denní potřeby, např. saponáty, vlněné látky, prach, zvířecí srst, nebo pyl z rostlin.
Jaké jsou příznaky?
Ekzém se nejprve projevuje jako zarudnutí a zduření kůže, poté výskytem pupínků a puchýřků, které se vyznačující velkou svědivostí. Velkým problémem je poté rozškrábání mokvajících pupínků. Hlavně u malých dětí, které díky škrábání ucítí dočasnou úlevu od svědění. Proto se doporučují studené obklady, studený krém, a na noc aplikovat rukavice, nebo různé návleky.
Jak se projevuje atopický ekzém s věkem
První je forma kojenecká, která obvykle začíná kolem 3. měsíce života. Nejprve se objevuje na tvářích, čele a bradě, poté se rozšiřuje na jakoukoliv část těla. Projevuje se červenými pupínky, šupinami a puchýřky, které mohou mokvat. Dítě postižená místa svědí, jsou neklidné a špatně usínají. Po prvním roce života může dojít k úplnému zhojení.
U dětské formy dochází ke stěhování ekzému z obličejové části do typických míst, jako jsou loketní a kolenní jamky. Mezi další postižené části pak zahrnujeme krk, zápěstí a hřbet ruky. Přetrvává opět silná svědivost. S věkem projevy ekzému ustupují a během sedmého roku dochází u poloviny postižených k úplnému zhojení. Opětovný návrat může ovšem vyvolat puberta, u druhé poloviny postižených ekzém přetrvává.
Jak jsou na tom dospělí? U malého procenta pacientů může ekzém propuknout až v dospělosti. Obvykle jde o pokračování nemoci z dětství. Místa postižené kůže jsou stejná jako u kojenecké formy, intenzita svědění je však vyšší. Kůže je zdrsnělá a hrubá, dochází k jejímu popraskání.
Atopici se těší na léto a zimu, protože to ekzém „spí“, k zhoršení dochází na jaře a podzimu.