úterý, 08 březen 2016 09:59

Co je anafylaktický šok?

Napsal(a)

Anafylaktickok1Anafylaktický šok by se dal také nazvat alergickým. V podstatě se jedná o extrémně silnou alergickou reakci. Běžná alergická reakce postihne určité místo např. dutinu nosní a tehdy vzniká alergická rýma. U anafylaktického šoku postihne celé tělo. Poznám, že se blíží anafylaktický šok? A jak reagovat? Tato prudká reakce může končit až smrtí, a proto stojí za to vědět trochu víc.

Co spustí anafylaktický šok?

A co tuto silnou reakci spustí? Může to být prakticky cokoliv, ale velmi často se jedná o sloučeniny, na něž jsme alergičtí, a které se rychle dostanou do našeho krevního oběhu. Vyvolat anafylaktický šok mohou různé potraviny, nejčastěji burské oříšky či jiné ořechy, mořské plody, pšenice, kravské mléko, ovoce, vnitřnosti, léky, pro někoho jsou spouštěčem potravinová aditiva především „éčka“, někdo přehnaně reaguje na styk s latexem, velmi časté je spuštění reakce po bodnutí hmyzem včely, vosy, lékaři musí počítat i s možností anafylaktické reakcAnafylaktickok2e po podání kontrastní látky pacientovi.

Jak reaguje tělo?

Anafylaktická reakce se projevuje nejprve kožními projevy vyrážka, svědění, pálení, přidává se otok, kdy je nebezpečí zadušení v případě otoku jazyka či hrtanu, pacient má pocit plného nosu, je dýchavičný, někdy kašle. Dalšími projevy jsou nevolnost, zvracení, průjem, křeče břicha, nízký tlak způsobený místními otoky a rozšířením cév, pacient může upadnout do bezvědomí.

Princip je takový, že při prvním setkání s alergenem se začnou tvořit protilátky - IgE. Ty neškodně putují krví, až při dalším setkání s tímto alergenem ho vytvořené IgE poznají. Postiženy mohou být všechny tkáně, efekt alergické reakce je nicméně nejviditelnější na stěně cév. Alergická reakce způsobí rozšíření cév a navíc zvýší propustnost cévních stěn. To má ničivý efekt na krevní oběh. Představme si krevní oběh jako množství trubic, kterými protéká tekutina a to celé je poháněno pumpou - srdcem. A teď si představte, že do trubic naděláme řadu malých děr, kterými tekutina začne vytékat ven. Pumpa sice pracuje, ale najednou nemá co pumpovat a krevní oběh selže.

Léčba anafylaktického šoku

Anafylaktický šok je život ohrožující stav, který vyžaduje akutní zásah. V první řadě se zaměřte na kontrolu a udržení životních funkcí, jako je udržení průchodnosti dýchacích cest, kontrolu oběhu, v případě selhávání srdce zahájení srdeční masáže. K akutnímu zásahu patří aplikace adrenalinu. K podávaným lékům pak patří kortikoidy, antihistaminika, jež tlumí alergickou reakci a léky rozšiřující stažené průdušky.