sobota, 05 březen 2016 09:42

Alergie

Napsal(a)

Alergie1Přes 2 miliony lidí v naší republice trpí nějakou formou alergie. Většina z nás si pod tímto pojmem představí kýchání, svědění a ucpání nosu tzv. sennou rýmou, svědění a zarudnutí očí, ekzém, kopřivky, kašel, dušnost, astma. Alergických lidí přibývá, ale proč tomu tak je? Co je vlastně alergieAlergie2 a jak to souvisí s naší imunitou?

Co je alergie

Alergie je neúčelně vynaložená obrana proti jinak neškodným látkám, jedná se tedy o nemoc imunitního systému. Můžeme mluvit o nepřiměřené reakci imunitního systému. Co je ale jejich podstatou? Protože zdravý imunitní systém je schopen rozpoznat nebezpečí zvenku a zahájit imunitní reakci. Zdravý organismus se nebrání proti látkám, obsaženým v běžných potravinách nebo pylových zrnech.

Proč došlo k nárůstu alergií?

Svět se mění. Mizí celé lesy, hynou zvířata a tak nemůže být ušetřen ani člověk. Příroda je prostě důležitá. Stala se někde zásadní chyba? Kde hledat příčiny alergií?

Náš imunitní systém je přetěžován a oslabován, je okrádán o svoji inteligenci. Přetěžujeme se jídlem, jednak co do množství, navíc různě nepřirozeně a chemicky zpracovaným. Vytáčíme své životní tempo do nesmyslných rychlostí, žijeme v neustálém stresu.

Nadměrně užíváme různé potlačující léky. Onemocníme-li, nedopřejeme tělu ani čas ani klid k opětovnému vyléčení a odstranění všech následků nemoci. Tak se s každou další infekcí hromadí v těle „zbytky“, které nakonec nutí obranný systém k chaotické válce na mnoha frontách, při níž se zabraňuje nejhoršímu.

Nelze opomenout ani psychické příčiny alergií, které se vyskytují častěji, než jsme ochotni připustit. Nelze je exaktně změřit, a proto je vtahování duše do lékařského umění pro mnohé lékaře nepřijatelné. Kdo však nechce brát na zřetel psychické příčiny, nemůže dospět k jádru poruchy zdraví. Alergie jsou v tomto ohledu např. srovnatelné s nevolností a zvracením. Organismus tak podvědomě, ale navenek zřetelně manifestuje svůj vnitřní postoj. Proto je chybou zařazovat mezi alergické projevy pouze vyrážky ne kůži, rýmu nebo bronchiální astma. Stejnou příčinu mohou mít i bolesti hlavy, nevolnosti, ale třeba i nesoustředěnost a poruchy chování dítěte.