Roztoči. Malí, průsvitní a pouhým oken neviditelní. A přesto nám dokážou pěkně zatopit. Největší nebezpečí pro alergiky představují roztoči přítomní v domácím prostředí, kteří jsou zdaleka nejčastější příčinou alergie. Průměrná délka života roztočů je 20 až 30 dnů, tak dlouho s námi žijí.
Domácí mazlíček? Těžko
Domácí roztoči se zabydlují v bytových textiliích, jako jsou koberce, záclony, přehozy, čalounění a plyšové hračky. Největší hnízdem se ovšem stávají lůžka a lůžkoviny. Právě zde mají tito členovci ideální podmínky pro život. Lidské tělo je každou noc samo zásobuje dostatkem potravy, vyhřívá jim lůžko a rovněž dechem a potem příhodně zvlhčuje vzduch. Proto mají alergici největší problémy v noci a po ránu.
Co dokážou roztoči?
Alergie na roztoče se může projevit jako kýchání, rýma či pocit ucpaného nosu, pálení a otoky očí, či jako kašel, dušnost, které mohou přejít až v astma. Dalším z projevů může být zhoršení atopického ekzému. Všechny tyto příznaky mohou být provázeny spánkovými potížemi a pocitem únavy.
Diagnostika a následná léčba aneb jak na ně
Alergii na roztoče potvrdí lékař na základě klinického vyšetření, anamnézy, kožních testů či vyšetření specifických protilátek IgE.
Dále by mělo následovat odstranění alergenů z domu, zejména tzv. „lapačů prachu“ jako jsou koberce, závěsy, záclony, různé přehozy apod. Je nutné odstranit z domácího prostředí alergika i domácí zvíře, jehož srst popř. peří je „přístavem“ pro roztoče. Pozornost je třeba věnovat zejména lůžku alergika. Ale jak? Jediným spolehlivým způsobem omezení množství roztočů a jejich alergenů v bytě je použití tzv. bariérových povlaků, které jsou neprostupné pro roztoče a roztočové alergeny. Toto povlečení určené konkrétně pro alergiky. Povlaky proto představují základní nezbytné opatření pro osoby trpící či ohrožené alergií na roztoče, astmatem a atopickým ekzémem.