středa, 02 březen 2016 09:29

Alergické astma

Napsal(a)

Alergickeastma1Víte, že každý třetí astmatik je dítě? Že u 80 % dětí s astmatem jsou první příznaky patrné již před pátým rokem života? A u 85 % dětí má jejich astma alergický podklad? Co rozumíme pod pojmem astma? Je to každý horší kašel? Důležitá je správná a včasná diagnóza a následná léčba.

Co je astma?

Průduškové astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Průdušky jsou postiženy neinfekčním, alergickým zánětem, který vyvolává jejich stažení, otok sliznice a nadměrnou tvorbu hlenu. Takto vzniklé zúžení průdušek vede ke ztíženému dýchání, výdechové dušnosti, sípání, pocitům tíže na hrudi, suchému dráždivému kašli, který se objevuje zejména po námaze anebo v noci, a ruší tak spánek a omezuje fyzickou aktivitu. Astmatický kašel může být vyvolán i silnými emocemi, jako je smích nebo pláč, a také kontaktem s alergenem, například se zvířetem.

Jak správně určit, že se jedná o astma?Alergickeastma2

Určitě je dobré navštívit doktora. Kde dostane následující otázky: Kašle a sípá dítě? Má pocit tíže na hrudi nebo často "nemůže chytnout dech"? Rozvíjí se při běžném nachlazení opakovaně kašel a zánět průdušek, který trvá nepřiměřeně dlouho? Kašle a hvízdá dítě při sportu, hře nebo smíchu a pláči? Má někdo v rodině astma nebo alergii? Co spouští příznaky – nachlazení, kontakt s alergenem, sportování? Jak časté jsou příznaky ve dne a jak časté jsou v noci, a jak jsou závažné? Budí kašel a hvízdání dítě ze spaní? Má dítě mnoho zameškaných hodin ve škole?

Pokud jsou odpovědi na tyto otázky kladné, jedná se s velkou pravděpodobností o astma. Diagnóza se dále potvrzuje provedením funkčního vyšetření plic – spirometrie, které nám přesně ukáže, jak průdušky pacienta fungují. Další potřebné je alergologické vyšetření, které určí, jakým alergenům se má pacient vyhýbat.

Dá se astma vyléčit?

Astma neumíme vyléčit, umíme je ale dobře kontrolovat, takže pacienti vedou zcela normální aktivní plnohodnotný život.

Léčba astmatu vede k úplné kontrole nad nemocí. Pacient by neměl mít žádné příznaky během dne, žádné omezení denních aktivit včetně fyzické námahy, žádné noční příznaky nebo probouzení pro astma, častou potřebu úlevových léků, normální nebo téměř normální funkci plic a žádné opakování záchvatů dušnosti.

Jen velmi malá část dětí z astmatu "vyroste". Jsou to nejčastěji ti, kteří hvízdají pouze během nachlazení a netrpí alergií. Naopak ti, kteří jsou alergici nebo pasivní kuřáci nebo jejichž matka má astma, z astmatu většinou nevyrostou. U někoho se astma v dospívání zlepší, u někoho zhorší. Velmi malé děti se astmatu na čas zbaví, ale v pozdějším věku u nich většinou znovu propukne.

Pokud mají rodiče astma, mají i děti zvýšené riziko astmatu. Důležitou roli hraje prostředí, do kterého se dítě narodí, a způsob života. Rozhodně by matka neměla kouřit v těhotenství ani po porodu. V bytě i domě je ideální prostředí bez tabáku, prachu, roztočů a plísní. Domácí zvířata, zejména kočky, by neměly v bytě žít.