Mezi českými dětmi přibývá alergiků. Malých alergiků je v populaci kolem 30 až 40% a podle lékařů jich neustále přibývá. Nejvíc alergiků je v Praze a jižních Čechách. Vyšší výskyt alergií pak bývá u dorostu než u dětí.
Většina rodičů má připravený dlouhý seznam léků a to převážně právě na různé projevy alergií svých dětí. Jak je možné, že v dnešní době trpí alergiemi tolik dětí? Proč děti reagují tak přecitlivě na normální věci jako jsou pyl květů, prach, psí či kočičí srst apod.? Vždyť tyto látky jsou na světě od nepaměti a lidé se s nimi setkávají celá staletí. Rozkvetlá louka je přece krásná, není důvod nad ní brečet alergickými slzami a rýmou.
Máme zvlhčovače vzduchu, speciální vysavače, bezprašné prostředí, všemožné pomůcky zajišťující naše domácnosti stále čistější a antialergicky vybavenější, ale děti jsou stále nemocnější a alergičtější na co se dá. Pojďme se tedy podívat na to, proč stále přibývá alergických dětí.
Kde hledat příčiny zvyšujícího se počtu alergiků?
Nad vysvětlením každoročního přírůstku alergiků si odborníci lámou hlavu. Dá se říci, že je to jakási daň za výdobytky moderní civilizace a potlačení velkých infekcí. Odborníci mluví o mozaice příčin. Změny ve výživě, v potravinářských výrobcích, v hygieně, v bydlení, změny prostředí, automobilismus, životní styl, volný čas, kontakt se zvířaty ve městě, chemické látky, to vše se podílí na zvyšujícím se počtu alergiků.
Imunologové a alergologové se pak většinou shodují. Pro dětský organismus je devastující zejména špatné životní prostředí. Dětský imunitní systém se od narození asi do věku šesti let bouřlivě vyvíjí, a proto je v tomto období velmi zranitelný. Rozhodně tedy platí, že prostředí, znečištěné technologickými aktivitami lidí, s rozvojem alergií souvisí. Mezi důležité spouštěče alergií patří i chemické látky, které nás na každém kroku provází, jedná se o čistící a prací prostředky, průmyslové exhaláty, výfukové plyny, průmyslově vyráběné potraviny, nápoje, dále stres, infekce, zejména ty přechozené, či jiné oslabení organismu.
"Semisterilní" děti
Hypotéza předpokládá, že růst alergií souvisí se současným způsobem našeho života, bydlením v domech bez bakterií. Vše je vydezinfikované - podlahy, koupelny, WC a vlastně i potraviny. Děti si stále myjí ruce, maminky kontrolují, zda pískoviště, kde si hrají, je čisté. Představa dítěte, které si jako za starých časů vleze do boudy k psovi, který se nikdy nemyl šampónem, je pro většinu rodičů děsivá. Přitom se ale ukazuje, že děti, které prodělaly nějaké infekční nemoci nebo vyrostly na farmách, mívají méně ekzémů a vyskytuje se mezi nimi podstatně méně astma.