čtvrtek, 12 kvě 2016 09:09

Jak vybrat tábor z pohledu rodiče- část druhá

Napsal(a)

V prvním článku jsme se věnovali především organizačním věcem, tedy bezpečnosti, ceně, informacím a důvěře. Je ale ještě spousta věcí, které nám pomůžou odhalit ten správný tábor. Každý z nás, pokud léto trávil na táboře, má nezapomenutelné zážitky. A to vše se odvíjí od programu. Pojďme si tedy představit ještě další kritéria, která dělají z tábora ten správný.

camping 1021231 1920Program tábora

Samotný program je mnohdy alfou a omegou celého tábora. A může zastínit i menší nedostatky. A tedy co by to bylo za tábor, kdyby neměl předem připravený program. Program by měl být co nejvíce různorodý a měl by dětem dávat prostor pro seberealizaci a měl by v dětech rozvíjet vlastnosti. Táborem by se měla prolínat celotáborová hra, která pak ovlivňuje celý průběh a námět je většinou patrný již z názvu tábora.

Hygienawater fight 442257 1920

Hygiena na táboře vychází dle předpisů a jsou poměrně přísné. Předpis reguluje výběr tábořiště, ubytování účastníků, stravování, zdravotní dokumentaci atd. Je-li na táboře více než 30 účastníků, musí být tábor nahlášen na příslušné okresní hygienické stanici v místě konání tábora. Hygiena pak může v průběhu tábora přijít a vše zkontrolovat.

Mají vedoucí odpovídající kvalifikaci?

Nikde není stanovena povinnost pro hlavní vedoucí ani další pracovníky tábora absolvovat jakékoli školení, to se však nestahuje na zdravotníka. Většinou, když se jedná o organizaci, která má v pořádání táborů dlouholetou tradici nebo pracuje s dětmi celoročně, je pravděpodobné, že se vedoucími stali ti, kdo na tábory jezdili nejprve jako děti. Opět platí to, že se lze na všechno přeptat hlavního vedoucího tábora.

12705418 873238299451693 7644130507841933111 nStravování

Samozřejmostí je strava 5x denně a neomezený pitný režim. Kuchyně i uskladnění zásob potravin podléhá hygienickým předpisům. Jak vypadá strava a jídelníček by měl vědět vedoucí tábora a lze se tak informovat. Jídelníček by měl být dostatečně pestrý a velmi pravděpodobně v něm najdete také jídlo, které vaše dítě zrovna "nemusí".