pondělí, 08 srpen 2016 07:47

Malí sportovci aneb sportovní aktivity vhodné pro děti do pěti let

Napsal(a)

swimming 445102 960 720Už u dětí předškolního věku se objevují v menším rozsahu odchylky od správného držení těla. Sport a fyzické dovednosti jsou přirozenou součástí vývoje dítěte. Své dítě dobře znáte a může tak lépe odhadnout jaký sport pro něj bude vhodný. Například pokud se dítě vyhýbá dlouhodobější fyzické námaze, pak zřejmě nebude mít ty správné předpoklady, jako je zarputilost, vůli, ochotu překonávat se, nutné pro vytrvalostní sporty.

Jak vybrat ten správný sport?

Některé schopnosti svých dětí si můžete vyzkoušet i doma. Například vydrží-li dítě na jedné noze s rukama v bok a zavřenýma očima bez pohnutí více než 10 sekund, znamená to nadprůměrnou rovnováhu, která je důležitá například pro lyžování nebo některé bojové sporty. Pokud váš potomek vyskočí více než 20 centimetrů do výšky, pak je nadprůměrný ve výskoku. To je klíčové například pro basketbal, volejbal nebo některé atletické disciplíny. A dosáhne-li vsedě s nataženýma nohama více než 5 centimetrů za špičky, je nadprůměrné ve flexibilitě, která je důležitá například pro gymnastiku.

Dětská gymnastikaboy 991022 960 720

Kurzy gymnastiky pro děti jsou výborným základem pro veškeré další pohybové průpravy. Děti mají možnost zdokonalit se v dovednostech na gymnastickém nářadí, posílit svaly a celkově vylepšit svoji fyzickou zdatnost. Základem hodin je cvičení na gymnastickém nářadí - kladina, bradla, žebřiny, kruhy, švédská bedna – ty jsou pak vhodně doplněny o důkladné rozcvičení, sportovní hry i závěrečné protažení.

Snowboard

Snowboard? Není na to brzy? Musí dítě před tím umět lyžovat, a kdy je ideální začít? Snowboarding je trochu náročnější než lyžování, udržení rovnováhy je zde mnohem těžší. Obecně se doporučuje začít až tak kolem šestého roku věku, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Na kopci najdete občas i tříleté snowboardisty. Vše je o vývoji dítěte a jeho motorických schopnostech. Je tedy lepší začít lyžováním, nebo snowboardingem? Lepší je určitě začít lyžemi, můžete totiž začít v mnohem útlejším věku. Ale pokud jste se rozhodli vychovat ze svého dítěte snowboardistu, určitě není nutné, aby muselo předtím umět lyžovat.

Krasobruslení

Jaký je správný věk, kdy by dítě mělo začít s krasobruslením? Samozřejmě, že obecná odpověď neexistuje. Záleží na dítěti. Je možné vidět děti na bruslích už od necelých tří let, ale optimální věk pro krasobruslení je od pěti, šesti let. Krasobruslení by mělo být pro mladší děti zábavou.