pátek, 05 srpen 2016 07:38

Malí sportovci aneb sportovní aktivity vhodné pro děti do čtyř let

Napsal(a)

girl 1004432 960 720Pohyb je přirozenou součástí lidského života. Fenoménem dnešní doby je ale nedostatek pohybu nejen u dospělých, ale také u dětí. Při výběru organizovaných sportovních kroužků neexistuje jednoznačná odpověď, která by rodičům dávala přesný návod, kdy by jejich dítě mělo se sportem začít. Ale ať už dítě začne kdykoli, je správné, pokud mu sport přináší opravdu radost a není pro něj spíše za trest. Jaké sportovní aktivity jsou adekvátní pro děti od čtyř let?

Lyžování

V kolika letech by ideálně měly děti začít lyžovat? To vždy záleží na stupni psychického a fyzického vývoje. Standardně se pak doporučuje začít po třetím roce věku. Co se ale přesně myslí pod psychickým a fyzickým vývojem? Zjednodušeně řečeno, pokud dítě sotva chodí, těžko bude lyžovat nebo snowboardovat. Co se psychického vývoje týká, je důležité, zda už je dítě vůbec schopno pochopit, že lyžuje a proč. V případě výuky v lyžařských školách, záleží i na tom, jak dlouho třeba vydrží dítě bez rodičů.street 202916 960 720

Pokud tedy začneme již od tří, čtyř let, jak dlouho bychom měli s dětmi lyžovat? Určitě ne víc jak hodinu, maximálně dvě denně. Děti v tomto věku mají poměrně velkou spotřebu energie, rychle se unaví, navíc neudrží pozornost. Doporučuje se začít ráno, nebo dopoledne, dokud jsou děti čerstvé. Zkusit lyžovat jednu hodinu, ale i během ní udělat několik přestávek, odložit lyže a odvést pozornost dítěte k něčemu jinému. Pokud lyžování dítě zaujme a baví ho, můžete po delší, třeba polední přestávce zkusit hodinu další. Ale určitě nemá smysl nic uspěchat a děti do lyžování nutit.

Tancování

V tomto věku je důraz kladen na rozvíjení fantazie, imaginace a přirozeného ladného pohybu, podpora přátelského kolektivu, improvizace, osvojení základů klasického, moderního a lidového tance, podpora správného držení těla, rozeznání rytmů a dynamiky, citu pro hudbu. Co tedy dítě čeká? Protažení, pokročilejší říkanky, zpívání písniček s pohybem, choreografie na lidové písničky, baletní prvky, moderní prvky a cvičení s pomůckami.

Plavání

Děti v tomto věku jsou již schopny absolvovat kolektivní výcvik. Umějí si ve skupině nejen hrát, ale jsou již zvyklé z mateřské školy se tímto způsobem i učit. Přesto mezi učením předškolního a školního dítěte je ještě velký rozdíl.