pondělí, 01 srpen 2016 07:19

Dětská odrážedla pod drobnohledem

Napsal(a)

bicycle 14863 960 720Máte malé děti? A je čas na to, aby se začali učit i jinému druhu pohybu než jen chůzi? Změříme se na odrážedla, k čemu je dobré, a na co dát pozor, když se rozhodnete u svých dětí právě pro něj.

Proč jít do odrážedla

Hlavním přínosem, které odrážedlo pro děti má, je trénink rovnováhy. Dítě sedí na tomto stroji hodně nízko a bezpečně dosáhne oběma nohama na zem. Rychle si proto osvojí odrážení a postupně prodlužuje momenty, kdy se nohy nedotýkají země. Dítě tak nevědomky při jízdě udržuje rovnováhu. Je to výborná průprava jak pro koloběžku, tak hlavně pro jízdní kolo, kde rovnováha dětem dělá největší problém. Další dovedností je schopnost zatáčet a odhadovat vzdálenost.

Výběr odrážedla pro děti - typu "kolo bez šlapek"

Odrážedlo stojí někde na pomezí mezi dětským jízdním kolem a koloběžkou. Od jízdního kola se liší absencí šlapání, od koloběžky zase tím, že dítě se odráží oběma nohama a na odrážedle na rozdíl od koloběžky sedí. Na co dát pozor při výběru dobrého odrážedla? Je jich na trhu celá řada a lze vybírat z desítek různých typů a modelů.child 727945 960 720

Určitě je lepší sáhnout po odrážedle s klasickým pláštěm a duší. Jednoduchá plastová kola bez pořádných ložisek s plastovými loukotěmi rozhodně nebrat. Raději rovnou volte model s náboji jako u jízdních kol a ráfkem s klasickým výpletem. Kromě lepších jízdních vlastností získáte také snadnou opravitelnost kol, pokud to bude potřeba.

Odrážedla jsou dnes na trhu v provedení na kovovém, plastovém i dřevěném rámu. Plastová a dřevěná odrážedla mají blíže k hračkám než ke sportovnímu náčiní, proto je lepší vsadit na model v kovovém rámu.

A nezapomeňte na nastavitelnost. Má odrážedlo klasickou nastavitelnou sedlovku? Půjde zvýšit/snížit sedlo? Jak jsou na tom řídítka? Půjde i s nimi pohnout? Díky ní odrážedlo poroste s dítětem.

Hodně rodičů také řeší brzdy na odrážedle. Realita je ale taková, že dvou a tříleté děti většinou nejsou motoricky na takové úrovni, aby brzdy dobře zvládaly. Minimálně na začátku je vůbec neužijí a brzdí nohama. Brzdu proto berte jako plus, ale neměla by být hlavní věcí, po které jít při výběru odrážedla.

Nezapomeňte pořídit dětskou helmu. Dítě by bez cyklohelmy nemělo vyrážet, přece jen na odrážedle vyvine určitou rychlost, a proto doporučujeme hned na začátku jízdy stanovit jedno pravidlo, a to odrážedlo = přilba.