středa, 11 kvě 2016 15:32

První přebalování

Napsal(a)

První přebalování může být pro nezkušené rodiče velmi stresující. Obávají se, že své dítě zraní. Cítí se nervózní. A proto je dobré se na to připravit. Přebalování plenek je součástí jednoduchého, láskyplného režimu péče, kterou můžete miminku poskytnout, aby bylo zdravé. Není třeba říkat, že tuto dovednost budete praktikovat poměrně často!

pregnancy 806989 1920Před prvním přebalováním

Je třeba mít vhodné místo pro přebalování. Rozhodně to nepodceňte. I přesto, že protože plenku můžete vyměnit prakticky kdekoliv, na posteli, na gauči, pak věřte, že přebalovací stolek ve vhodné výšce je k nezaplacení. Pokud totiž budete na posteli přebalovat desetkrát za den, budete se muset nepříjemně ohýbat, což rozhodně není vhodné pro páteř. Řešíte nedostatek místa? Můžete si koupit přebalovací stůl, který můžete položit na dětskou postýlku.baby 408262 1920

Mějte veškeré příslušenství po ruce. Plenky, vlhčené ubrousky, bavlněné tampony k očištění pokožky dítěte a krém proti vyrážce. Výhodou je pak mít v okolí stolku skříně nebo komody, pro případ, že potřebujete dítěti vyměnit oblečení.

Samotné přebalování

Rozbalíme plenu dítěte. Dítě může začít ihned čůrat, protože když se svléknou, je jim chladno. Mějte na paměti, že při každém přebalování je nutné pečlivě očistit zadeček od zbytků stolice a moči. Nejlepší je po každé stolici dítě omýt pod tekoucí vlažnou vodou a potom dočistit vlhkou gázou či vlhčeným ubrouskem. Nezapomeňte na tělesné záhyby. A zadeček pak otírejte vždy směrem zepředu dozadu. Zamezíte tak zanesení bakterií do genitálií. Dodržování tohoto postupu je důležité hlavně u dívek. Když je zadeček a jeho okolí čisté, natřeme ho krémem proti opruzeninám. V ideálním případě nechte namazané dítě ležet chvíli bez plenky, vyvětrání totiž prospívá zdraví dítěte. Na závěr zvedněte zadeček dítě a dejte pod něj novou plenku. A první přebalování je právě za vámi.

Jaká je spotřeba plenek?

U novorozenců je třeba měnit plenku alespoň desetkrát za den a také vždy po jídle, po probuzení a před spaním. V prvních dnech budete možná zoufalá z množství použitých plenek, ale s postupem času se frekvence sníží. V dnešní době máte navíc spoustu možností vybrat správnou plenku, abyste byla spokojená vy i vaše dítě.