čtvrtek, 12 kvě 2016 15:29

Pravidla správného přebalování

Napsal(a)

Jakých chyb se při přebalování vyvarovat? Přebalování se mnoha maminkám a tatínkům jeví zpočátku jako složitá a nepříliš příjemná procedura. Budete ji ale provádět tak často, že brzy nabudete zručnosti hodné mistra. Jak tedy správně přebalovat? Jak často? Na co se připravit? Jednoduchá pravidla docílí toho, že miminko bude v suchu a spokojené.

pravidla sprvnho1Jak často miminko přebalovat?

Jednoduchá odpověď. Vždy, když má miminko plenku špinavou nebo mokrou. Děťátko se v zašpiněné plence cítí nepohodlně, a proto začne plakat. Tehdy je zpravidla čas na přebalení. V prvních života má děťátko ještě zvýšenou citlivost pokožky, a proto měňte plenku alespoň desetkrát za den. Pravidelností zmenšíte riziko vzniku opruzenin.

Na co nezapomenout?pravidla sprvnho2

Hlavně být prostě ve střehu. Dítě sebou při výměně plenky hází, šermuje okolo sebe rukama i nohama, a vy nevíte, co dřív. Mějte všechno připraveno předem a v nejbližším okolí přebalovacího pultu.

Není plenka jako plenka

Nejdůležitější při přebalování je správný výběr plenek. Plenkové kalhotky vám usnadní v mnohém život. Kvalitní jednorázová plena by měla vašemu děťátku zaručit maximální sucho, měkkost a pohodlí. Pro suchost plenky je důležité absorpční jádro, které by mělo být schopno pojmout co největší množství tekutiny.

Děťátko je vůbec nejspokojenější bez plenky. A proto by správná plenka měla poskytovat maximální volnost pohybu a pohodlí. Výběr nejvhodnější plenky samozřejmě záleží na několika faktorech. Těmi nejdůležitějšími jsou stáří a váha dítěte. V prvním období života se miminka ještě nepřetáčejí ani nelezou, proto jejich plenka musí zajistit především měkkost, ochranu a pohodlí.

Plenky pro starší děti od 4 měsíců by měly být takové, aby miminko mohlo na plenky úplně zapomenout. Od čtyř měsíců miminko objevuje okolní svět. Přetáčí se ze strany na stranu, sedí již samo bez pomoci a začíná lézt či dokonce chodit. Plenka musí zabezpečit pohodlí a maximální savost, aby zajistila suchý zadeček při namáhavých činnostech.