středa, 11 kvě 2016 15:23

Pereme, sušíme aneb látkové pleny

Napsal(a)

Některé maminky říkají, že starost o látkové pleny je příliš složitá a namáhavá. Pleny se musí prát, sušit, žehlit a skládat. V tom mají sice pravdu, ale při správné organizaci času to lze docela dobře stihnout. Zaměříme se na to, jak si celý proces usnadnit. Jaká teplota je vhodná k praní látkových plenek, a které plenky schnou rychleji a které méně?

peremesume1Jakou teplotu zvolit?

Látkové pleny stačí prát na 60 stupňů. Na 90 stupňů lze taky prát, ale není to ekologické ani nutné. Na 90 stupňů perte jen v případě, že má miminko opruzeniny. Pro lepší odstranění skvrn se spíše doporučuje použít předpírku.peremesume2

S praním se pojí také správný výběr pracího prášku. Prací prášky tak vybírejte mezi ekologickými a vhodnými pro děti. Správný prací prášek je velmi důležitý, a to nejen pro pokožku miminka, ale i pro přírodu.

Před prvním použitím pleny vždy vyperte. Maximální savost plenky získají cca po 3 vypráních bambusové pak až po 10. Vyvarujte se aviváže, jelikož snižuje sací schopnost plen. Na skvrny pak doporučujeme žlučové mýdlo popřípadě sůl na skvrny.

Sušení

Nejlepší sušení je to na slunci, plenky se vám krásně vybělí a vydezinfikují. Pleny můžete sušit i v sušičce, kdy použijte program "cool". Na co však pozor, je sušení na topení, většinou totiž pleny po sušení na radiátoru tvrdnou.

U některých typů plenek (konopných nebo bambusových) se musí počítat s delší dobou sušení, protože jejich savé jádro je vyrobeno z několika vrstev, které zajišťují vysokou absorpci, zabraňují provlhnutí a zároveň odvádí vlhkost. Nezapomeňte, že si plenkovou výbavu můžete nakombinovat. Lze využít savé a méně savé plenky. Rychle schnou plenky zavazovací, klasické čtverce, nebo pleny s fleesovou vrstvou.

Žehlení

Pleny můžete žehlit pouze v šestinedělí, ale není to vůbec nutné. Některé pleny se dokonce nesmějí žehlit vůbec. Žehlení slouží pouze ke změkčení plen. Dezinfekce nedosáhnete, jelikož Vám plenky stejně po vyžehlení leží ve skříni či na přebalovacím pultě. Ani jednorázové pleny nejsou zcela sterilní.