středa, 11 kvě 2016 15:17

Papírové jednorázové plenky jejich pro a proti

Napsal(a)

Jednorázové plenky asi není třeba déle představovat. Všichni je známe. Útočí na nás z regálů v obchodech. Ale z čeho jsou vyrobeny? A jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy? Mají jednorázové pleny nějaké nevýhody? A jak je to s jednorázovými plenami a správným vývojem kyčlí? Pojďme se tedy podívat, co všechno trh v současné době vlastně nabízí.

paprov jednorzovky1Papírové jednorázové pleny

Jednorázové pleny se skládají z propustné fólie, nasákavé vložky, z nepropustné fólie, lepicích pásků a gumiček. Současný trh nabízí papírové pleny jednorázové a ekopleny. Ekoplenky jsou vyráběny šetrně vůči životnímu prostředí z nebělené celulózy a z nezávadných surovin. Proto jsou v přírodě dobře rozložitelné.

Jak funguje papírová plena?paprov jednorzovky2

Papírové plenky jsou uzpůsobeny tak, aby maximálně absorbovaly vlhkost, kterou doslova uzamknou v plence, aby nemohla zpátky k dětské pokožce. Zadeček je držen v suchu a chráněn opruzeninami a infekcemi, které by mohly vzniknout ve vlhkém a teplém prostředí.

Výhody či nevýhody jednorázových plenek?

Jednorázové plenky nabízejí nejrůznější výhody. Přebalování je jednoduché a odpadá práce s praním a sušením. Při cestování pak není nutné starat se o přepírání, pleny můžete kdekoliv přikoupit. Dalším plusem je výrazné snížení počtu dní s výskytem opruzenin. A pokud opruzeniny jsou, je zde rychlejší hojení. Jednorázové pleny mají také menší pravděpodobnost výskytu jiných dermatologických onemocnění.

A jsou zde nějaké nevýhody? Můžeme mluvit o celkovém pohledu na celou věc. Jednorázové pleny zatěžují životní prostředí víc, než si vůbec dovedete představit. Odpad je nerecyklovatelný, končí na skládce nebo se pálí, přičemž na skládce se pleny budou rozpadat celých 200 až 400 let. Miminko tak vyprodukuje v jednorázových plenkách za rok více odpadu než průměrný občan v ČR.

Jak je to s jednorázovými plenkami a vývojem kyčlí?

Lékaři se shodují na tom, že používání jednorázových plenek správnému vývoji dětských kyčlí nevadí. Vrozené vykloubení kyčlí je vada, která je přítomna již v okamžiku narození, ale pro dítě se stává problémem až později. Pro miminko je tedy důležité, aby při přebalování plenky zůstaly jeho nožičky v přirozené poloze se správným ohnutím v kyčli i v kolínku, a byla tak zachována úplná volnost pohybu. Používáním jednorázových plenek tuto podmínku určitě zajistíte. I když se to zdá samozřejmé, nezapomeňte, aby byla zvolena plenka odpovídající stáří a velikosti dítěte.