úterý, 10 kvě 2016 15:11

Nejčastější obavy z látkovek

Napsal(a)

S mateřstvím přichází hodně otázek a hodně nových věcí. Na trhu najdete širokou nabídku věcí pro miminka, což vám situaci a rozhodování nijak neulehčuje. A jedním z těch je téma přebalování. Na tohle téma se nabaluje široká diskuze ohledně plenek. Jaké používat, látkové, jednorázové nebo metodu bez plenek? My se pro účely tohoto článku zaměříme právě na nejčastější obavy z látkových plenek a s tím spojené otázky.

nejastj obavy1Bojíte se látkovek?

Mnoho maminek používá jednorázové plenky zcela automaticky, jiné proto, že jim to přijde jednodušší, a protože se látkovek z různých důvodů obávají. První problém, když maminka váhá mezi látkovými a jednorázovými plenkami, spočívá v široké nabídce látkovek. Na trhu je mnoho typů. Jak najít ten správný? Některé maminky si pořizují více druhů a od každého druhu pak jednu plenu a zkouší, jak protékají a jak sedí jejich miminku. To je jedna z cest. Další možností je prohlédnout si všechny předem například na veletrhu a omezit se jen na dva druhy plenek.nejastj obavy2

Maminky se dále obávají skladování plen a jejich praní. Praní, sušení a žehlení není nic, co by mělo být rozhodujícím motivem, pro odmítnutí plenek. Více o tomto tématu najdete v samostatném článku.

Další otázkou spojenou látkovými plenkami a obavami se týká cestování. Jak převážet znečištěné plenky? Budu mít s sebou dostatek čistých? Jak budu na dovolené prát? To, že začnete používat látkové plenky, neznamená, že je musíte používat tři sta šedesát pět dní v roce. Právě kvůli dovoleným a výletům byly vyráběny první jednorázové pleny. Na pár dní můžete kdykoli použít jednorázovky.

Kdy je možné začít používat látkové plenky?

V prvních měsících maminky mění plenky mnohem častěji než v těch následujících. Je tedy lepší používat látkovky hned od začátku, nebo až později? Co radí maminky? Látkové plenky většinou používají až druhorodičky, prvorodičkám trvá několik měsíců, než se rozkoukají a začnou zkoušet něco nového. Jednorázovkami přebalují v porodnici a pokračují v tom i později. A většina maminek s nimi začíná, některé z nich pak přejdou na látkové plenky. Vedou je k tomu různé důvody, jako je nespokojenost miminka, časté opruzování, to, že málo spí, finanční náročnost jednorázovek, a v neposlední řadě i ekologie. U druhého miminka jsou už zkušené a vědí, co chtějí.