čtvrtek, 19 kvě 2016 14:32

Jak vybrat pleny?

Napsal(a)

Dnešní doba nám dává nepřeberné množství druhů a typů plenek. Máte miminko a přemýšlíte, jestli vzít balení značky X nebo Y, té nebo oné ceny? Voleb je ale mnohem více a také více aspektů, ke kterým je třeba přihlížet. Jaká to jsou? Na co si dát pozor?

jakvybratpleny1Správný výběr plenky?

Pravda je, že dítě se cítí nejlépe bez plenky. Pokud tedy saháme po plence, musí dítěti poskytovat maximální volnost a pohodlí. Jak vybrat tedy tu správnou? Dle čeho postupovat? Jak asi správně tušíte nejdůležitějším kritériem je stáří a váha dítěte.jakvybratpleny2

Jsou zde řady plenek pro nejmenší ve věku od 0 do 3 měsíců. V prvních dnech a týdnech života se miminka ještě nepřetáčejí ani nelezou, proto jejich plenka musí zajistit především měkkost, ochranu a pohodlí. Tyto plenky by měly zabezpečovat maximální měkkost vnější a vnitřní vrstvy a ochranu proti prosakování. Plenky pro nejmenší by měly obsahovat speciální ošetřující vrstvu, která zaručuje měkkost při dotyku z dětské pokožky.

Plenky pro starší děti od 4 měsíců, ve velikosti S, M až XL by měly být vytvořeny tak, aby miminko mohlo na plenky úplně zapomenout, miminko totiž objevuje okolní svět. Přetáčí se ze strany na stranu, sedí již samo bez pomoci a začíná lézt či dokonce chodit. Plenka musí zabezpečit pohodlí a maximální savost, aby zajistila suchý zadeček při namáhavých činnostech. Důležitá je absorpční vrstva, jež zabraňuje prosáknutí vlhkosti a zadeček tak zůstává stále v suchu. Plenky s kvalitní absorpční vrstvou vydrží suché celou noc, což zabezpečí klidný spánek děťátka.

Dalším důležitým kritériem při výběru jednorázové plenky jsou suché zipy, které spolehlivě zajišťují pohodlí i v případě, že je děťátko velmi čilé. Současně vám správné zipy ušetří a urychlí práci při přebalování miminka. Zipy by měly lepit i v případě, že se při přebalování umažou od krému.

Rozdělení plenek na velikosti dle hmotnosti

Jak zjistíte, že používáte správnou velikost pleny? Když je plenka rovná a symetrická, a to vpředu i vzadu, na jedné i druhé straně. Lepicí popruh by pak měl být přímo na pase, a ne příliš vysoko ani nízko. Velikosti plenek dle kil.

Velikost 0 do 2,5 kg
Velikost 1 od 2,5 do 5 kg
Velikost 2 od 3 do 6 kg
Velikost 3 od 4 do 9 kg
Velikost 4 od 7 do 14 kg
Velikost 4+ od 9 do 16 kg
Velikost 5 od 9 do 25 kg
Velikost 6 nad 15 kg

Typy plenek na našem trhu

Jak už jsme zmínili, vybrané plenky musí držet a nesmí bránit dítěti v pohybu. Na trhu najdeme klasické látkové pleny nebo pleny na jedno použití. Látkové pleny jsou lacinější, ale péče o ně je pracnější a navíc hůře absorbují. Pleny na jedno použití jsou sice dražší, ale ušetří spoustu času, který můžete využít jinak. Navíc dobře drží a velmi dobře absorbují. K dostání je spousta druhů a je z čeho vybírat.