Bezplenková komunikační metoda neboli přirozená hygiena nemluvňat je způsob péče o děti, který praktikují rodiče na různých místech světa. V Asii, Jižní Americe, Africe a tato metoda se vrací i zpět do Evropy. Bezplenkování je běžné například v Japonsku, Indii, Číně, Německu, Polsku, Rusku, na Ukrajině. Nejedná se tedy o žádný výdobytek technické revoluce, nýbrž naopak jde o návrat ke kořenům. Podle odborníků stejně tak jak dokážeme u miminka vypozorovat hlad či žízeň, tak stejně dobře díky gestům odvodíme, kdy chce miminko vykonat malou nebo velkou potřebu. Co se tedy skrývá pod tzv. bezplenkovou metodou? Co vám může tato metoda nabídnout? A kdy s ní začít?
Co si představit pod bezplenkovou metodou?
Miminka hned po porodu mají schopnost vědomě uvolňovat své svěrače. Neumí je vědomě zadržet, to se teprve učí a trénují. Tato metoda tedy umožňuje dětem od nejútlejšího věku vyměšovat do nočníku, záchodu bez klasického použití plen. Maminka děťátko podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Miminka na nočník či jinou nádobu neposazujeme. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale jde o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenku.
V čem je tedy dobrá bezplenková metoda?
Je prospěšná pro zdravý rozvoj vyměšovacích schopností dítěte. Vyměšování je bez stresu, dítě je v čistotě a suchu a dochází tak k méně "nevysvětlitelného" pláče. Netrápí je kožní problémy v oblasti genitálií. A navíc roste mezi dítětem a rodičem důvěra a zlepšuje se komunikace. Bezplenková metoda umožňuje rodičům ušetřit nemalé finanční prostředky vydané za plenky a masti. Rozhodně nespotřebujeme tak značné množství jednorázových plen, které tolik zatěžují přírodu, protože jednorázovky nelze recyklovat.
Kdy začít?
Metodu začínáme praktikovat co nejdříve, maximálně do šestého měsíce. U starších dětí je to již klasické učení na nočník, u kterého můžeme využívat prvky z bezplenkové metody.