středa, 25 kvě 2016 12:05

Kojení a veganství

Napsal(a)

mom 1331001 1920Je veganství vhodné pro kojence? Není jím něco upíráno? Nemá to vliv na zdravotní stav dítěte? Těhotenství, období kojení a dětství jsou obzvláště citlivá období, která představují pro stravování všech velkou výzvu. Jak děti rostou, potřebují dostatečný přísun energie. Může tohle všechno naplnit veganství?

Zatímco světově uznávané výživové společnosti, jako je např. Americká dietetická asociace, doporučují veganskou stravu neomezeně pro každou životní fázi, je na ní v České republice zvláště v případě dětí ještě stále nahlíženo kriticky. Nezřídka se vyskytujíbaby 21167 1920 obavy, že se při veganském stravování mohou projevit nějaké nedostatky. Jaké? Výhrady týkají vitamínu B12, ale také vápníku a železa.

Faktem však je, že potřebné živiny mohou být v zásadě pokryty pestrou stravou, a potřebný vitamín B12 jde snadno doplnit skrze vitamínové preparáty. Že je to nepřirozené? Vždyť už jsou ale doporučovány také jiné doplňky stravy jako např. jód a vitamín D.

B12

Na co by měly dbát těhotné a kojící ženy? Během těhotenství a v období kojení se zvyšuje potřeba energie, vitamínů a minerálních látek. Důležitá je tedy dostatečně pestrá a plnohodnotná strava s velkým obsahem čerstvé zeleniny, ovoce, celozrnných obilnin, luštěnin, ořechů a kvalitních olejů. Kdo konzumuje tyto zdravé potraviny a jí tak, pokryje zpravidla velkou část potřebných živin.

Pouze vitamín B12 musí být v každém případě dodatečně přijímán ve formě potravinového doplňku. Nedostatek vitamínu B12 totiž může vést k vývojovým vadám embrya, plodu nebo dítěte.

Když kojení selže

Jako alternativa k mateřskému mléku existují sojová kojenecká mléka a výživy, které podporují zdravý vývoj dítěte stejně dobře jako kojenecká mléka a výživy na bázi kravského mléka. V ČR je v lékárnách dostupný Nutrilon Soya.

Sojová kojenecká mléka jsou však jedinou alternativou k mateřskému mléku na rostlinné bázi. Narozdíl od obyčejného sojového, mandlového a dalších mlék obsahují všechny živiny, které dítě potřebuje, a to v optimálním složení. V žádném případě tedy kojenci nesmí dostávat vlastnoručně vyrobenou kojeneckou výživu nebo sojové mléko, kterým chybí živiny důležité k životu.

Velmi často citované případy, kdy veganské děti trpěly nedostatečnou výživou, byly právě tyto podomácku připravené počáteční výživy, či nedostatečné doplňování vitamínů B12 a D.