čtvrtek, 19 kvě 2016 15:05

Látkové versus jednorázové plenky

Napsal(a)

Máme možnost si vybrat buď jednorázové plenky, nebo ty látkové. Vždy se najdeme pro a proti, ale rozhodnutí bude vždy na vás. Shrňme si tedy rozdíly, které třeba i vám pomohou, se rozhodnout, kterým plenkám dáte přednost. V podstatě jde o to, aby se dobře cítilo dítě i maminka. To znamená, že si každá matka musí vybrat variantu, která nejvíce vyhovuje jí samé a jejímu dítěti. A někdy je třeba zkoušet i nové věci.

ltkov versus1Rozdíly menší či větší?ltkov versus2

První z řad rozdílů, je to, že s látkovými plenkami je větší práce než s jednorázovými, protože je musíte prát. Podle typu látkových plenek pak záleží, zda je třeba je i žehlit a skládat před použitím. U čtvercovek to nutné je, u plenek vše v jednom (all in), ke kterým patří i kalhotkové plenky nikoli.

Bylo by chybou si myslet, že látkové plenky brání dítěti v pohybu. Opak je pravdou, musíte stejně jako u jednorázových plenek řídit váhou a věkem dítěte. Látkové nejsou ani o moc silnější než ty jednorázové. Když se správně používají, tak se nezařezávají, ani neprotékají. Důležité ale je, vybrat správný typ látkových plenek a naučit se s nimi pracovat. Některé maminky pak uvádějí, že velký rozdíl vidí v tom, že látkové pleny lépe přilnou k zadečku dítěte. Jednorázové pak naopak stále odstávají.

Některé děti nesnesou látkové plenky, jiné jednorázové. Ale v zásadě platí, že tkaninu dětská pokožka toleruje lépe. Je to pro ni přirozené. Umělý igelit a chemikálie, které jsou používány při výrobě jednorázových plenek, jsou pro dětskou jemnou pokožku rozhodně méně příjemné. Navíc děti se díky látkovým plenkám častěji naučí chodit na nočník mnohem rychleji.

Jak tedy poznáte, že máte ty správné plenky?

Nemáte s nimi velkou práci, po přebalení je dítě klidné a spokojené. Určitě je důležité to, že se dítě neopruzuje. Plenky pak nesmí bránit v pohybu, nesmí se zařezávat a nesmí hlavně protékat.