Vybaví se vám při vyslovení "látkové pleny" pouze praní, žehlení, skládání a k tomu obtížné nasazování? Dnes už to neplatí. Látkové plenky, tzv. látkovky, už dávno nejsou jen takové, jak jste je znali z dob svého dětství. Zaměříme se na to, jak látkové plenky používat. A co všechno můžete na českém trhu dostat. S námi proniknete do tajů látkování.
Typy látkových plenek
Na českém trhu můžete narazit na plenky české, dánské, italské, anglické, švédské i americké. Všechny jsou nějakým způsobem originální a vždy jsou vyrobeny z kvalitních surovin, a to z bavlněného flanelu či froté, z fleesu, z bambusu nebo s přídavkem konopí.
Systém látkování
Moderní látkové pleny se vyrábí v různých systémech. Plenkové systémy se dělí podle způsobu upevnění na miminko. Máme tedy kalhotkové, kapsové, tvarované, vkládací a samozřejmě čtvercové. Každá se zapíná či zavazuje trochu jinak. Některé mají suché zipy, jiné patentky nebo tkaničky. Někdy je třeba plenku nejprve sestavit z několika vrstev, a pokud se jedná o jednu velikost, je třeba nastavit správnou šířku a výšku.
Jak plenku správně upevnit a nastavit?
U každého balení látkových plen by měl být návod. Můžete si to natrénovat nejprve na panence, ta se totiž nevrtí. Vše je o tréninku, není to nic složitého, jen si to musíte jednou či dvakrát vyzkoušet. Jedná o intuitivní záležitost, ale s dítětem přichází tolik věcí, které se musí maminky naučit, že je toho na ně občas trochu moc. Můžeme vám pomoc názornost. Pusťte si instruktážní video, které najdete na internetu, kde uvidíte jak na to zase z jiného úhlu.
Proč používat látkové plenky?
Maminky se shodnou na tom, že jde především o tyto důvody: ekologické, ekonomické a zdravý způsob plenkování. Někomu vadí představa neustálé potřeby řešit, kde mají levné pleny v obchodě, a běhat tam pro ně. Maminky pak uvádí, že pro změnu, pro přechod mezi jednorázovými na látkové plenky, je navedly kamarádky. A v neposlední řadě je tu miminko, kdy mohou být látkovky příjemnější na dotek, a tudíž snad i na nošení na zadečku.