sobota, 06 srpen 2016 07:40

Malí sportovci aneb sportovní aktivity vhodné pro děti do dvou let

Napsal(a)

sports 1452998 960 720Zdravé dítě se vyvíjí podle daných zákonitostí. Tak jak se upevňují jeho pohybové schopnosti, tak se formují i jeho psychické schopnosti. Rodiče můžou přispět k tomu, aby se tyto předpoklady zafixovaly. Můžou přispět tím, že budou podporovat pohybové dovednosti svého dítěte. Musí si však dát pozor, aby příliš nespěchali a nenutili dítě k tomu, na co je ještě nezralé. Nesmějí ho nutit příliš brzy sedět, ani příliš brzy stát. Všechno má svůj čas. Jaké aktivity jsou vhodné pro děti do 2 let? Následující článek vám může přinést jistou inspiraci a nápady.

Cvičení pro rodiče a batolata

Cvičení probíhá vždy s rodiči. Kurzy jsou určeny už pro děti, které zvládají samostatnou chůzi. Lekce jsou většinou členěny do několika bloků, a to z důvodu udržení pozornosti dětí. Cvičení probíhají v následujících sekvencích: zahřátí a protažení s pomocí třeba velkých míčů, následuje říkanková rozcvička s využitím různého náčiní, jako jsou obruče, tyčky atd., rodiče pak asistufeet 619399 960 720jí u trampolín, skluzavek, laviček a švédských beden, důležité jsou také společné rytmicky tanečky a kolektivní hry, které nejen podporují vztah rodič- dítě ale i vztahy mezi dětmi, závěr je pak věnován říkankám a rozloučení.

Jóga

Proč je vhodné začít cvičit s miminkem co nejdříve? A proč právě jóga? Rodiče hrají základní roli v době, kdy děti objevují první pohyby. Fyzický kontakt zklidňuje nervový systém dětí a posiluje jejich obranyschopnost. Lekce skládá se z několika částí. Počátečních část je věnováno relaxaci, zklidnění a přípravě na následující cvičení. Většinou je čas věnován individuálně jak maminkám, tak dětem. Závěr je pak určen společně relaxaci. Pro maminky není nutná předchozí zkušenost s jógou. Lekce jsou koncipovány tak flexibilně, aby byly naplněny potřeby miminek i maminek.

Plavání

V tomto období věku mohou být již ve větší míře zařazovány do výuky skoky do vody, rozvíjeno je potápění pod hladinou, výdechy do vody. Dítě má v tomto období ze samostatného pohybu ve vodě velikou radost. Využívají se pomůcky, které ovlivňují polohu těla a navozují splývavou polohu.